Dziś jest środa, 29 maja 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Magdalena, Bogumiła

Zabytki

Budynek kościoła pw. św. Bartłomieja Apostoła wraz z ogrodzeniem terenu przykościelnego  został wpisany do rejestru zabytków nieruchomych województwa łódzkiego 1 grudnia 2017 r. pod nr rej.: A/366.

Kościół parafialny w Makowiskach powstał w latach 1837-1841, w miejscu starego drewnianego i częściowo murowanego kościoła. Jest to budynek jednonawowy z węższym prezbiterium. Nawa oraz przylegające doń prostokątne pomieszczenia aneksu i wschodniej części zakrystii ujęte są w korpus główny świątyni wzniesionej na planie prostokąta. Do korpusu, na odcinku prezbiterium przylega zachodnia, wysunięta część zakrystii, zaś do elewacji południowo – zachodniej dostawiono kruchtę. Wysuniętą część zakrystii wzniesiono na planie prostokąta, a kruchtę na planie zbliżonym do kwadratu. Zgodnie z treścią decyzji WKZ o wpisie do rejestru zabytków zdecydowały wysoka wartość zabytkowa i wartości historyczne kościoła.

Zabytki ruchome zostały wpisane do rejestru zabytków województwa częstochowskiego w 1998 r.

Najstarszym i najcenniejszym z nich jest kamienna gotycka chrzcielnica zdobiona na czaszy  motywem maswerków (pocz. XVI w.) Pozostałe zabytki pochodzą w większości z czasów budowy drugiego kościoła (1841-42) i są to: trzy ołtarze o cechach barokowo-klasycystycznych z ok. 1845 r. (ołtarz główny z XVII w., silnie przerobiony ok. 1845 r. z rzeźbami św. Piotra i Pawła) oraz obraz św. Rocha z II poł. XIX w. w stylu eklektycznym. Obiekty  barokowe zachowane w kościele to obraz św. Józefa w posrebrzanej trybowanej sukience oraz krucyfiks. Oba z XVIII w.