Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Przyjaciel Anioł Stróż

dn. 02 paź 2022

Dziś, we wspomnienie Świętych Aniołów Stróżów, modlimy się o szczególną ich opiekę nad sobą, rodziną,  nad bliskimi…  Posłani są przez samego Boga, aby nas strzec i chronić. Ponadto, każdy z nas ma swojego własnego, który wspiera nas na drodze do Nieba.

Choć o aniołach, w tym o Aniołach Stróżach, mówi już zarówno Stary jak i Nowy Testament, ich osobne święto w Kościele pojawiło się dopiero w XVII w. W 1608 papież Paweł V pozwolił obchodzić je w pierwszy dzień zwykły po św. Michale, którego wspomnienie przypada od 1969 na 29 września. Święto Świętych Aniołów Stróżów dla całego Kościoła katolickiego wprowadził na stałe do kalendarza liturgicznego dopiero papież Klemens X w 1670 roku.

Podstawę naszej wiary w opiekę Aniołów Stróżów znajdujemy w wielu miejscach Pisma Świętego, pięknie mówią o niej zwłaszcza te fragmenty, które Kościół wybrał do Liturgii Słowa na dzień 2 października.

„Oto Ja posyłam anioła przed tobą, aby cię strzegł w czasie twojej drogi i doprowadził cię do miejsca, które ci wyznaczyłem. Szanuj go i bądź uważny na jego słowa. Nie sprzeciwiaj się mu w niczym, gdyż nie przebaczy waszych przewinień, bo imię moje jest w nim. Jeśli będziesz wiernie słuchał jego głosu i wykonywał to wszystko, co ci polecam, będę nieprzyjacielem twoich nieprzyjaciół i będę odnosił się wrogo do odnoszących się tak do ciebie” (Wj 23,20-23).

Pan Jezus stawiając swoim uczniom dziecko jako wzór do naśladowania mówi wprost:

„Strzeżcie się, żebyście nie gardzili żadnym z tych małych; albowiem powiadam wam: Aniołowie ich w niebie wpatrują się zawsze w oblicze Ojca mojego, który jest w niebie”

MÓDLMY SIĘ: Boże, Ty w niewysłowionej opatrzności posyłasz nam, jako stróżów, Twoich świętych Aniołów, spraw, abyśmy zawsze znajdowali u nich obronę  i cieszyli się ich towarzystwem w wieczności. Amen

«

Przyjaciel Anioł Stróż

»