Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Minęła 5 rocznica śmierci ks. Stanisława Ładochy

dn. 07 sie 2019

W środę 24 lipca minęło 5 lat od śmierci ks. Stanisława Ładochy, proboszcza w Makowiskach w latach 1994-2014. 
Ksiądz kan. Stanisław Ładocha odszedł do Pana po długiej i ciężkiej chorobie w czwartek, 24 lipca 2014 r. w Szpitalu Rejonowym w Pajęcznie. Trumna z ciałem zmarłego Kapłana została najpierw wystawiona w kaplicy przedpogrzebowej, nieopodal szpitala, a następnie w asyście wozów strażackich została przewieziona do parafii. Wieś powitała swojego Proboszcza zapalonymi zniczami ustawionymi przez całą jej długość. Wierni z różnych stron rozległej parafii przez całą sobotę odwiedzali kaplicę przedpogrzebową, w której złożono trumnę z doczesnymi szczątkami kapłana.
W niedzielę 27 lipca, w godzinie miłosierdzia, miało miejsce uroczyste wprowadzenie Ciała do kościoła. Liturgii przewodniczył ks. dziekan Bogdan Ignasiak. O godz. 19.00 rozpoczęła się Msza św. eksportacyjna pod przewodnictwem Abpa Seniora Stanisława Nowaka, koncelebrowana przez 51 kapłanów, która zainicjowała modlitewne czuwanie przy Zmarłym trwające aż do rana. Nocne czuwanie wiernych przy swoim Pasterzu zostało zwieńczone Eucharystią o godz. 6.30. Jeszcze na długo przed Mszą św. pogrzebową, przewidzianą na godz. 11.00, w świątyni zaczęli gromadzić się kapłani i wierni. Uroczystej Eucharystii koncelebrowanej przez około 120 księży przewodniczył Bp Antoni Długosz. W tym samym czasie Mszę św. za duszę Zmarłego sprawował w Legnicy Bp Marek Mendyk, natomiast dzień wcześniej w De Aar w Republice Południowej Afryki modlił się za niego Bp. Adam Musiałek, przyjaciel ks. Stanisława.

W wygłoszonej homilii pogrzebowej Biskup Antoni Długosz przypomniał drogę kapłańskiego życia śp. ks. Stanisława Ładochy. Pomimo, że wywodził się spoza Archidiecezji Częstochowskiej, to dzięki nauce w Niższym Seminarium Duchownym w Częstochowie, studiom w Częstochowskim Wyższym Seminarium Duchownym w Krakowie, a wreszcie gorliwej kapłańskiej służbie na różnych placówkach duszpasterskich jako wikariusz, a następnie proboszcz, na stałe związał się z Maryjną Archidiecezją. Ks. Biskup podkreślił heroiczną walkę jaką kapłan stoczył z nieuleczalną chorobą, do końca trwając na życiowym posterunku. Zwracając się do szerokiego grona ministrantów i lektorów, dla których zmarły duszpasterz był wychowawcą i autorytetem, Biskup Antoni – w kontekście braku powołań do kapłaństwa – zachęcał ich do uważnego wsłuchiwania się w głos serca. Wyraził jednocześnie pragnienie, by miejsce po Zmarłym zostało w przyszłości zastąpione przez któregoś z jego wychowanków.
Po Mszy św. trumna z ciałem kapłana została przeniesiona na ramionach strażaków przez długi szpaler księży do karawanu, po czym kondukt żałobny w asyście straży pożarnej, autokarów z wiernymi i samochodów osobowych wyruszył do Gościszowa w diecezji Legnickiej – jego rodzinnej parafii. Po dotarciu na miejsce, w kościele parafialnym pw. NMP Częstochowskiej, odbyła się Msza św. z udziałem wiernych z parafii Makowiska i Gościszów pod przewodnictwem delegata Ks. Bpa Zbigniewa Kiernikowskiego, koncelebrowana przez księży z diecezji Legnickiej, Częstochowskiej i Sosnowieckiej. Zgodnie z życzeniem wyrażonym w testamencie, ks. Stanisław Ładocha spoczął w rodzinnym grobie, w miejscu, gdzie się urodził, wzrastał i gdzie zrodziło się jego powołanie do kapłaństwa.
Parafianie z Makowisk dwukrotnie odwiedzali miejsce spoczynku swojego proboszcza: w 2015 roku – na rocznicę śmierci i ostatnio 25 lipca 2019 – z okazji 5 r. śm. 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”185″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

«

Minęła 5 rocznica śmierci ks. Stanisława Ładochy

»