Dziś jest sobota, 13 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Ernest, Malgorzata

GOŚCISZÓW – ZAMEK CZOCHA – KARPACZ

dn. 25 sie 2015

W dniu 28 lipca br., w grupie około 100 osób, udaliśmy się do Gościszowa, rodzinnej miejscowości śp. Ks. Stanisława Ładochy, Proboszcza naszej parafii w latach 1994-2014. Okazją była przypadająca cztery dni wcześniej 1-sza rocznica śmierci kapłana. W kościele parafialnym p.w. Matki Bożej Częstochowskiej wraz z rodziną śp. ks. Stanisława uczestniczyliśmy we mszy świętej w intencji zmarłego sprawowanej przez ks. Proboszcza Andrzeja Chrzanowskiego oraz towarzyszącego nam ks. Adama Paśnika. Na zakończenie mszy, mama śp. ks. Stanisława złożyła niezwykle wzruszające podziękowania za liczne uczestnictwo w pogrzebie jak i we mszy świętej, za modlitwę, wszelkie wsparcie i okazaną dobroć. Następnie przeszliśmy na położony nieopodal kościoła cmentarz, gdzie po modlitwie przy grobie śp. ks. Stanisława złożyliśmy kwiaty i zapalili znicze.

Z Gościszowa udaliśmy się do miejscowości Sucha, gdzie nad jeziorem Leśniańskim położony jest zamek Czocha, który z uwagi na swoje walory jest miejscem bardzo często wykorzystywanym przez filmowców. Podczas zwiedzania zaprezentowano nam bogatą historię zamku od jego powstania, przez okres jego świetności, aż do czasów współczesnych oraz związane z nim legendy, komnaty zamkowe oraz tajemne przejścia.

W Karpaczu zwiedziliśmy należący do kościoła ewangelicko-augsburskiego Kościół Górski Naszego Zbawiciela, zwany potocznie Świątynią Wang. Świątynia stanowi unikalny zabytek sztuki nordyckiej z XII w. (zbudowany w miejscowości Vang w Norwegii), który sprowadzono do Polski w XIX w. przez króla pruskiego Fryderyka Wilhelma IV. Świątynię zbudowano z sosny nordyckiej, bez użycia gwoździ. Pierwotnie kościół nie posiadał wieży, lecz w celu ochrony budowli przed silnymi wiatrami od strony Śnieżki dobudowano ją w okresie późniejszym, a jako materiał do budowy wykorzystano granit śląski. Pomimo zabytkowego charakteru w kościele odbywają się nabożeństwa (znany jest również jako świątynia szczęśliwych małżeństw). Wokół kościoła znajduje się cmentarz na którym w spoczywają parafianie, duchowni oraz ludzie którzy zginęli w górach. W ubiegłym roku pochowano na nim urodzonego w Radomsku poetę Tadeusza Różewicza.

Katarzyna Bednarska

«

GOŚCISZÓW – ZAMEK CZOCHA – KARPACZ

»