Dziś jest wtorek, 10 września 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Łukasz, Mikołaj

Dzwony

Z Kroniki Parafialnej (Ks. Franciszek Olek):

„W tym roku (1948) kolęda szła pod hasłem „fundujemy dzwony”. W tym też celu pytałem się ile  kto może na dzwony ofiarować. Pisałem do rozmaitych odlewni. Wszędzie odpowiedź odmowna z braku materiałów. Napisany list do firmy Skrzeczkowski-Uciechowski  w Warszawie, ul. Wilcza 19 przyniósł odpowiedź pozytywną. Zaraz po Wielkiejnocy wybraliśmy się z Rabiniakiem Michałem z Janek, by zamówić dzwony mając tylko 70000 złotych w kieszeni. Było to mickiewiczowskie „mierz siły na zamiary”. Zamówiono trzy dzwony z terminem dostawy do sierpnia br. W międzyczasie wpływały ofiary, dokonywano zbiórek po wsiach. Wreszcie dzwony nadeszły w końcu października. Chciałbym zaznaczyć, że otrzymała parafia również jeden dzwon drogą rewindykacji, który początkowo wisiał  na cmentarzu, a potem został przekazany kościołowi w Jankach (…). Koszty dzwonów wyniosły koło 1000000 złotych, a dzwonnicę wybudował Łyko Piotr z Wąsosza za cenę 80000 zł. Materiał i robociznę dała parafia. Na samą dzwonnicę wyszło prawie 200 m. cementu. 

 IMG_0165 IMG_0167 IMG_0169

 

Dnia 30 i 31 lipca 1949 r. miała miejsce pierwsza wizytacja arcypasterska dokonana przez J.E. Ks. Bpa Teodora Kubinę. Zacny ten Książę Kościoła bardzo ciężko chorował, stracił oko, a był bliskim śmierci. Bierzmował prawie tysiąc osób. Rzewne było jego przemówienie, jakie wygłosił po konsekracji dzwonów z rusztowania. Wskazał na wielką wiarę ludu, mówił o swojej matce, która choć mu nie dała mądrości ziemskiej, bo ani czytać ani pisać nie umiała, dała mu wiarę, a tym samym gorącą miłość Boga i Ojczyzny. Mówił ze łzami w oczach (…). Wizytacja Bpa połączona była z konsekracją dzwonów. Otrzymały imiona Józef 325 kg. Maria 530 kg i Florian 200 kg.”

Do 1941 roku parafia w Makowiskach posiadała jeden dzwon o wadze 300 kg, który został skonfiskowany przez Niemców. Podobnie sygnaturka o wadze 50 kg. Druga sygnaturka przechowana w dworze, wróciła po wojnie na swoje miejsce. Akcja zabierania przez Niemców dzwonów kościelnych miała miejsce w latach 1940-1943. Na terenie Generalnego Gubernatorstwa z 54 parafii należących do diecezji częstochowskiej zrabowano ponad 100 dzwonów kościelnych.

IMG_0170