Dziś jest środa, 15 stycznia 2025 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Paweł, Arnold, Izydor

SYCYLIA

dn. 15 sie 2024

W niedzielne południe 23 czerwca br. grupa 54 osób wyruszyła na długo wyczekiwaną pielgrzymkę śladami św. Agaty, św. Rozalii oraz św. Łucji na Sycylię. Zwiedzanie tej przepięknej wyspy zaczęliśmy od symbolu Sycylii – Etny. Na wysokości ok. 2000 m n.p.m. rozciągały się niesamowite pustynie zastygłej lawy i popiołu wulkanicznego, ślady dawnych erupcji, formacje lawowe z charakterystyczną roślinnością.

Z Etny udaliśmy się do Taorminy, malowniczo płożonego miasteczka na wzgórzu Monte Tauro. To tutaj znajduje się starożytny grecki Teatro Greco – drugi co do wielkości teatr na Sycylii, zbudowany przez Greków w III wieku p.n.e. Położona u podnóża Etny Katania zachwyciła nas swoją bogatą historią oraz przepięknymi zabytkami, m.in. barokową Katedrą św. Agaty, słynną Fontanną Słonia, bogato zdobionym teatrem operowym Teatro Massimo Bellini czy zamkiem Castello Ursino.

Kolejnym punktem naszej pielgrzymki była wizyta w słynnej Villa Romana, w której mogliśmy podziwiać najbogatszy i największy na świecie zbiór rzymskich mozaik. W Agrygento spacerując wśród świetnie zachowanych doryckich świątyń (V w. p.n.e.) i podziwiając gaje oliwne chociaż na chwilę mogliśmy przenieść się w antyczne czasy.

W miejscu gdzie łączą się dwa morza: Tyrreńskie i Śródziemne leży Trapani, miasto bogate w zabudowę średniowieczną i barokową. We wnętrzu Kościoła Dusz Czyśćcowych (Anime Sante del Purgatorio) mogliśmy oglądać przepiękne wielowiekowe figury Misterium Męki Pańskiej, które opuszczają mury kościoła tylko podczas wielkopiątkowej procesji. Z kolei na szczycie wzgórza Monte San Giuliano leży średniowieczna perła Sycylii – Erice. Średniowieczne budynki ozdobione wspaniałą ceramiką, wąskie brukowane uliczki, urocze widoki na morze Tyrreńskie i okoliczne wyspy zapierały dech w piersiach. Odwiedzając Palermo mieliśmy okazję zobaczyć m.in. wyjątkową Katedrę Santa Rosalia, największy teatr operowy we Włoszech – Teatro Massimo, czy Plac Bellini z zabytkami.

Jednym z ostatnich miast na naszej mapie pielgrzymki były Monreale i Cefalu z przepięknymi katedrami. W Katedrze w Monreale szczególnie imponująco prezentują się bizantyjskie mozaiki oraz dominująca postać Chrystusa Pantokratora. W ostatnim dniu zawitaliśmy do Syrakuz i Noto. Tam udaliśmy się m.in. do Sanktuarium Matki Bożej Płaczącej, Kościoła św. Łucji oraz na starówkę. Dzięki naszym przewodniczkom Weronice i Sylwii, które z wielką pasją przybliżyły nam kulturę i historię Sycylii, mogliśmy zobaczyć wspaniałe miejsca i przeżyć niezapomniane chwile.

Agata Mieszała