Słynny tenor zaśpiewa na święcie plonów
dn. 28 sie 2021W niedzielę, 5 września br. zagości w naszej parafii światowej sławy tenor Juliusz Ursyn-Niemcewicz. Artysta okrzyknięty polskim Pavarottim zaprezentuje swój talent wokalny już podczas Mszy św. o godz. 14.00, a następnie wystąpi z koncertem z okazji obchodzonego w tym dniu święta dziękczynienia za plony. W programie spotkania, które odbędzie się w sali domu parafialnego, z pewnością nie zabraknie znanych arii operowych i operetkowych. Serdecznie zapraszamy!
Juliusz Ursyn-Niemcewicz urodził się w Gliwicach. Po ukończeniu Akademii Muzycznej w Warszawie rozpoczął regularną działalność koncertową jako solista w kraju i za granicą – Austria, Francja, Hiszpania, Belgia, Niemcy. Był stypendystą uczelni muzycznych w Lozannie i Genewie, brał udział w kursach mistrzowskich prowadzonych przez prof. Jean C. Aubera i prof. P. Lisicjana.
Od 1995 roku – stale związany jest z Operą Śląską gdzie stworzył wiele znaczących kreacji scenicznych – Jontek w „Halce”, Pinkerton w „Madame Butterfly”, Sinobrody w „Rycerzu Sinobrodym”, Enzo Grimaldo w „Giocondzie”, Edwin w „Ksieżniczce czardasza” Dymitr Samozwaniec w „Borysie Godunowie”, Alfred w „Traviacie” Camil w „Wesołej wdówce”. Występował także na europejskich scenach operowych. Jego zagraniczny debiut to Cavaradossi w „Tosce” Pucciniego. Partię tę otrzymał w drodze castingu, do którego stanęło 120 tenorów z całego świata. Wygrał tenor z Bytomia. Cavaradossiego śpiewał w Operze Berlińskiej oraz Neubrandenburgu w niekonwencjonelnej inscenizacji Chrystiana von Goetza.
Po sukcesach w „Tosce” stanął do kolejnego castingu, tym razem na rolę Księcia w „Rigoletcie”. I znowu wygrał, premiera odbyła się w Operze Poczdamskiej /2002r./ w reżyserii Manfreda Straube. Obie te partie kreował także na scenach w Hannoverze, Düsseldorfie, Londynie i Neapolu.
Wiele nagrywał dla Polskiej Telewizji, m.in. „Siwą mgłę” Wojciecha Kilara z Narodową Orkiestrą Symfoniczną PR pod dyr. Antoniego Wita, „Mszę kreolską” Ramireza oraz pieśni Fryderyka Chopina którymi wraz z Wojciechem Świtałą otwierał m.in. Rok Chopinowski w Londynie /1999/ wykonując je także przed królową angielską Elżbietą.
Często koncertuje z polskimi orkiestrami filharmonicznymi, jest stałym gościem Krynickich Festiwali im. Jana Kiepury w galowych wieczorach Bogusława Kaczyńskiego, wielokrotnie występował z koncertami muzyki operowej w Stanach Zjednoczonych i Kanadzie – Nowy Jork, Toronto, Chicago, Ontario….