Dziś jest sobota, 07 września 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Regina, Melchior

Pierwszy piątek miesiąca

dn. 04 lis 2020

W pierwszy piątek listopada, dzieci odprawiające Nowennę 9-ciu pierwszych piątków, będą mogły przystąpić do Komunii św. o godz. 15:45 – przed nabożeństwem oktawalnym za zmarłych, jak również podczas Eucharystii.

Epidemia a pierwsze piątki miesiąca

Brak możliwości przyjęcia Komunii Św. nie przerywa praktyki pierwszych piątków miesiąca – informuje Komisja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Episkopatu Polski.

Komisja zwraca uwagę na to, że w okresie epidemii dostęp do sakramentów spowiedzi i komunii świętej jest dla wielu wiernych utrudniony, czasem wręcz niemożliwy. „Z tego względu rodzą się wątpliwości co do zachowania ciągłości pobożnych praktyk dziewięciu pierwszych piątków miesiąca oraz pięciu pierwszych sobót miesiąca, które wielu wiernych podejmuje. Obie praktyki dla zachowania duchowych owoców zakładają przyjęcie Komunii sakramentalnej w określonym czasie” – czytamy w komunikacie Komisji, podpisanym przez jej przewodniczącego bp. Adama Bałabucha.

Posługując się ogólnymi zasadami prawa kościelnego oraz dokumentami dotyczącymi sytuacji analogicznych Komisja Episkopatu przypomina kilka zasad. Po pierwsze: „prawo kościelne czysto pozytywne nie obowiązuje przy poważnej przeszkodzie”, a obecne ograniczenia w stanie epidemii są taką przeszkodą. Po drugie: „w analogicznej sytuacji opisanej przez prawo kościelne nie przerywa się ciągłości owoców duchowych pobożnej praktyki pod warunkiem dokończenia jej zaraz, gdy będzie to możliwe”.

W związku z tym Komisja Episkopatu podkreśla: „Jeśli w trakcie odprawiania praktyki pięciu sobót oraz dziewięciu piątków miesiąca nie jest możliwe spełnienie warunku przyjęcia sakramentalnej Komunii w okresie epidemii, nie ulega przerwaniu ciągłość owoców, a więc nie trzeba tej praktyki zaczynać od nowa, a jedynie przedłużyć tę praktykę o kolejny miesiąc”.

„Zaleca się jednakże celem podtrzymania ciągłości praktyki, aby we właściwym dniu (pierwszy piątek / sobota) w okresie braku dostępu do sakramentu, jeśli to możliwe, wzbudzić właściwą danej praktyce intencję oraz skorzystać z możliwości przyjęcia tzw. Komunii duchowej (pragnienia), a także jeśli trzeba, z możliwości uprzedniego oczyszczenia sumienia z grzechów ciężkich poprzez akt żalu doskonałego, gdy nie można się wyspowiadać (por. Katechizm Kościoła Katolickiego 1452)” – czytamy w komunikacie Komisji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów Konferencji Episkopatu Polski.

 

KOMUNIA DUCHOWA WG ŚW. ALFONSA LIGUORIEGO – PRZYKŁAD DO WYKORZYSTANIA PRZEZ WIERNYCH

Wzór pierwszy:

Jezu mój wierzę, że jesteś obecny w Najświętszym Sakramencie. Miłuję Cię nade wszystko i pragnę Cię posiadać w duszy mojej. Ponieważ teraz nie mogę Cię przyjąć sakramentalnie, przyjdź przynajmniej duchowo do mojego serca. Jednoczę się z Tobą, jakbyś rzeczywiście był we mnie obecny, oddaję Ci się zupełnie i proszę gorąco: nie dozwól, abym się kiedykolwiek oddalił od Ciebie.

Wzór drugi:

Wierzę w Ciebie, o Jezu obecny w Najświętszym Sakramencie, miłuję Cię i pragnę zjednoczyć się z Tobą. Przyjdź do mojego serca, zapraszam Cię i błagam, byś nie oddalał się ode mnie. Proszę Cię, o Jezu Chryste, niechaj mnie ogarnie słodszy od miodu ogień Twojej potężnej miłości. Powtarzam za świętym Franciszkiem: 'Niech umrę dla miłości Twojej, jak Ty raczyłeś umrzeć z miłości dla mnie’ – 'O miłości niemiłowana, o miłości niepoznana!’- wołam za świętą Marią de Pozzi. I modlę się razem ze świętym Piotrem z Alkantary: 'Oblubieńcze mej duszy, kiedy mnie pociągniesz do siebie? O Jezu, moje dobro, słodka moja miłości, zrań i rozpal moje serce, aby już stale płonęło dla Ciebie. Niech żyje Jezus nasza miłość, nasze życie i nasze wszystko. Niech żyje nasza nadzieja, Maryja!

«

Pierwszy piątek miesiąca

»