Pielgrzymi z Makowisk w Lourdes
dn. 01 paź 2018W dniach 23 – 30 września 2018 r. odbyliśmy kolejną pielgrzymkę parafialną, tym razem do Lourdes we Francji, Saragossy, Montserrat, Barcelony i innych miejscowości na hiszpańskim wybrzeżu Costa Brava.
Sanktuarium Matki Bożej w Lourdes jest światowym centrum pielgrzymek. Co roku odwiedza je 6 milionów pielgrzymów, w tym 100 000 wolontariuszy i 80 000 chorych. Począwszy od 11 lutego do 16 lipca 1858 14-letnia wiejska dziewczyna Bernadette Soubirous doświadczyła osiemnastu objawień Pięknej Pani. Zjawa ubrana była w białą suknię i biały płaszcz okrywający głowę, przepasana w pasie niebieską szarfą, na stopach znajdowały się żółte róże i w tym samym co róże kolorze był jej różaniec zawieszony na ręce, a składający się z sześciu dziesiątek. Wydarzenia te miały miejsce w grocie Masabielle, niedaleko Lourdes. 25 marca 1858 roku, podczas 16. objawienia, w święto Zwiastowania, Piękna Pani powiedziała: Ja jestem Niepokalane Poczęcie…
Uczestnicząc we Mszy św. w Grocie, wypraszaliśmy łaski dla nas i naszych bliskich jak również modliliśmy się w powierzonych nam intencjach.
Niezapomnianym przeżyciem był udział w Drodze Krzyżowej w pobliżu miejsca objawień. Następnie zwiedzaliśmy bazyliki oraz miejsca związane z życiem Bernadetty Soubirous. Trzy główne kościoły położone w pobliżu Groty zostały uhonorowane mianem Bazyliki , ponieważ wielu Papieży darzyło je szczególnym poważaniem. I właśnie po to, aby utrwalić ich wspomnienie, na fasadzie Bazyliki Górnej i Krypty można zobaczyć wykonane z mozaiki wizerunki papieży Piusa X i Piusa IX, a po bokach wejścia do Bazyliki Różańcowej – Leona XIII i Piusa XII. Bazylika Górna, zwana też Bazyliką Niepokalanego Poczęcia może pomieścić 1.000 osób. Krypta położona jest między Bazyliką Górną a Bazyliką Różańcową. Kolejne miejsca zwiedzania to: Młyn Boly, kościół chrztu św. Bernardety, a następnie indywidualna kąpiel w wodzie z Groty Massabille i czas poświęcony modlitwie. Wieczorem natomiast braliśmy udział w procesji z lampionami, idąc za pięknie udekorowaną i oświetloną figurą Matki Bożej. Procesja rozpoczyna się o godzinie 20:45 pieśnią „Salve Regina”. Wszyscy wyruszają z procesją z zapalonymi świecami idąc wzdłuż rzeki w stronę miasta, potem zawracają i udają się na plac Różańcowy. W tym czasie pod Bazyliką Różańcową cały czas tłumy ludzi różnych narodowości odmawiają różaniec w różnych językach. Ogromne wrażenie robi widok setek ludzi chorych na wózkach inwalidzkich uczestniczących w procesji dzięki pomocy wolontariuszy.
Zobacz także TUTAJ