Ks. Antoni Wardzieński
Z akt wizytacji przeprowadzonej dnia 15 sierpnia 1744 r. przez prałata Bonawenturę Turskiego dowiadujemy się, że proboszczem w Makowiskach jest w tym czasie ks. Antoni Wardzieński.
Wyposażenie kościoła w świetle sprawozdania jest następujące:
cztery ołtarze stare, małe: główny z obrazem NMP Częstochowskiej, wyżej obraz Trójcy Świętej, drugi mniejszy na południe św. Marii Magdaleny, trzeci na północ z figurą Jezusa Ukrzyżowanego, czwarty nowy na koszt szlachcica Łukaszewicza z ikoną św. Józefa Oblubieńca;
księgi: mszały trzy, mszały pogrzebowe, graduał, antyfonarz, agenda, rytuał, postylla;
kościół stary i mały, drewniany, zakrystia murowana, budowana na koszt kapituły gnieźnieńskiej, konsekrowany, rocznica konsekracji w niedzielę po św. Franciszku, pw. św. Bartłomieja, prawo patronatu do kapituły gnieźnieńskiej i dziedzica,przywilej dla kościoła od abpa Jana i kapituły na 4 łany pola kmiecego popuszczonego w Makowiskach,
bractwo św. Józefa Oblubieńca NMP ze swoimi odpustami udzielone przez Stolicę Ap. w 1740 r.?, zatwierdzone przez oficjała generalnego gnieźnieńskiego i wprowadzone. Ma na uposażenie 2000 florenów pol.: 1000 od Andrzeja Madaleńskiego (Madalińskiego) na wszystkich dobrach i sumach zapisane, drugi 1000 przez Jana z Mirowa i Myszkowic (Myszkowa) Myszkowskiego na dobra ogólnie wszystkich zapisany, który jest z legatu Łukaszewicza, z rąk wdowy w zamku wieluńskim przejęte w 1737 r.
odpusty zupełne na Wniebowzięcie NMP,
cmentarz konsekrowany, dobre ogrodzenie, zamknięcia złe,
proboszcz: Antoni Wardzieński, rezyduje,
wsie parafialne: Makowiska, Gajęcicie, Marzęcicie, Patrzyków, Pustkowie, Trzepcza.
parafian 657, wszyscy katolicy;
Akta wizytacji generalnej kościołów i kaplic południowej części (dekanaty brzeźnicki i radomszczański) Archidiakonatu Uniejowskiego i terytorium Wieluńskiego, przeprowadzonej w latach 1744-1747 (z polecenia arcybiskupa Krzysztofa Antoniego Szembeka) przez prałata Bonawenturę Turskiego (ADWł., AAG. Wiz. 17)