Ks. Adrian Gralewski
W roku 1712, proboszczem w Makowiskach był ks. Adrian Gralewski, którego brat, ks. Jan Chryzostom Gralewski, był w tym czasie kustoszem wieluńskim, kanonikiem uniejowskim oraz proboszczem w Niemysłowie (ADWł., sygn. AAG Wiz. 9, s. 533).
Akta wizytacji archidiakonatu uniejowskiego z 1729 r. również mówią o proboszczu Adrianie Graleskim (Gralewskim). Wizytacja w Makowiskach miała miejsce w poniedziałek, 21 marca 1729 r. Stwierdzono następujący stan rzeczy:
kościół drewniany, konsekrowany pw. św. Bartłomieja Ap., rocznica konsekracji w pierwszą niedzielę po św. Franciszku, prawo patronatu do kapituły gnieźnieńskiej;
ołtarze trzy: główny z obrazem św. Bartłomieja Ap., drugi mniejszy na północ Krzyża Świętego, trzeci na południe św. Marii Magdaleny;
wsie do parafii: Makowiska, Gajęcice, Marzęcice, Patrzyków i inne, które zwą Pustowia;
parafianie: ok. 400 osób, wszyscy u spowiedzi wielkanocnej;
bakałarz utrzymywany przez proboszcza, ponieważ nie może zyskać organisty, organy małe, czyli pozytyw;
szpital: mieszka ok. 6 ubogich, jedna duża izba i pięć mniejszych;
fundacja 800 florenów została przeznaczona przez proboszcza na szpital i wszystko na biednych obrócone, z czynszu rocznego, jaki Jan z Wodzinek Wodziński, dziedzic dóbr Ducha Wola i Prady Grabowiec w województwie sieradzkim, powiecie radomszczańskim zapisał zwłaszcza na dobrach Sucha Wola i Prady Grabowiec, akt w zamku wieluńskim w poniedziałek po św. Narodzenia NMP 1723 r.
żadnego bractwa i kaplicy,
odpusty na św. Marii Magdaleny,
(ADWł., AAG. Wiz. 13: Liber visitactionis [generalis] ecclesiaru[m.] Archidiaconatus Viejoviensis ex mandato et speciali commisione cels[is]simi, excell[entis]s[i]mi […] 1729: k. 178-213v (akta wizytacji archidiakonatu uniejowskiego z 1729 r.) (ABMK 3822)