Dziś jest sobota, 20 kwietnia 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Agnieszka

Ogłoszenia – archiwum

NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO

dn. 24 mar 2016, g. 1:32

31 marca 2024  

 1. Alleluja! Pan zmartwychwstał! Niech radosna nowina poranka Wielkanocnego dodaje Wam, Kochani sił, abyście byli prawdziwymi świadkami Zmartwychwstania Pańskiego. Życzymy głębokiego duchowego przeżycia Świąt Paschalnych i ich zbawiennych owoców w Waszym życiu.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy uczestniczyli w Triduum Sacrum w naszym kościele – za wspólną modlitwę, udział w nocnej adoracji Najśw. Sakramentu przy Grobie Pańskim i rozważanie tajemnicy paschalnej. Dziękuję za przygotowanie i zaangażowanie w liturgię przez cały okres Wielkiego Postu panu organiście Kamilowi, p. kościelnemu Tadeuszowi, lektorom i ministrantom. Bóg zapłać niosącym dziś feretrony i sztandary, dziewczynkom sypiącym kwiaty przed NS za uświetnienie procesji rezurekcyjnej Serdeczne podziękowania składam: paniom za posprzątanie i przygotowanie świątyni, paniom dekoratorkom: Agacie, Barbarze i Magdzie za pomysł i serce włożone w przygotowanie Ciemnicy, Grobu Pańskiego oraz świąteczne dekoracje kwiatowe. Przedstawicielom Ochotniczej Straży Pożarnej za udział w Rezurekcji. Od siebie prywatnie składam serdeczne podziękowania za nadesłane życzenia, modlitwę, dary na stół wielkanocny, a zwłaszcza za wiele dobrych, serdecznych słów.
 3. Uroczystość Zmartwychwstania obchodzi się w Kościele przez osiem dni (jest to tzw. oktawa), gdzie każdy dzień traktuje się jako uroczystość Pańską. W piątek z tego tytułu nie obowiązuje wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych.
 4. Jutro Poniedziałek Wielkanocny. Msze św. według porządku niedzielnego. Ofiarami i modlitwą wspieramy uczelnie katolickie.
 5. W pierwszy piątek miesiąca okazja do spowiedzi od godz. 17:00.
 6. Przyszła niedziela to Święto Miłosierdzia Bożego. Koronka do Bożego Miłosierdzia o godz. 15.00
 7. Zapowiedzi przedślubne: Krzysztof Lipa, kaw. zam. w Makowiskach i Katarzyna Deryngier, panna zam. w Pajęcznie (zap. 2)
 8. Zachęcamy do zapoznania się z treścią świątecznego numeru naszej gazetki Opiekun. Numer bieżący otwiera list s. Anny z Jerozolimy specjalnie dla naszych Czytelników, kalendarium wydarzeń parafialnych do czerwca, pokolędowe sprawozdanie duszpasterskie, historia rodziny Meyerów – byłych właścicieli majątku ziemskiego w Makowiskach z unikalnymi zdjęciami, Art. o peregrynacji obrazu Matki Bożej Częst., która rozpocznie się w naszej archidiecezji już w przyszłą sobotę, Omówienie spraw gospodarczych z planowanymi pracami na ten rok i dużo kolorowych zdjęć z minionych wydarzeń. Do każdego egzemplarza gazetki, która ukazuje się co kwartał od prawie już 10 lat jest dołączony kalendarz jako upominek dla naszych czytelników.
 9. Ks. Arcybiskup zaprasza wszystkich wiernych na Mszę św. na rozpoczęcie peregrynacji Kopii Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej w Archidiec. Częstochowskiej sprawowaną przez biskupów polskich w Wieluniu, 6 kwietnia w przyszłą sobotę o godz 11:00,. Zapisy w zakrystii.
 10. Intencje mszalne

Otwórzmy z ufnością serca na dar Bożego błogosławieństwa…

 

NIEDZIELA PALMOWA MĘKI PAŃSKIEJ

dn. 24 mar 2016, g. 1:32

24 marca 2024 r.

 1. Dzisiaj podczas każdej mszy św. odbywa się błogosławieństwo palm, a po sumie ostatnie w tym roku nabożeństwo Gorzkich Żalów. Liturgię Niedzieli Palmowej pomagają nam głębiej przeżywać nasi goście – młodzi, utalentowani muzycy tworzący kwartet wokalny katedry muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie pod dyr. p. dra hab. Przemysława Jeziorowskiego.
 2. Dziękuję za udział we wtorkowej uroczystości odpustowej ku czci św. Józefa, rekolekcjach i spowiedzi św. Przed nami trzy święte dni zwane Triduum Paschalnym: Wielki Czwartek, Wielki Piątek i Wielka Sobota. Są one czasem pobożnego przeżywania największych tajemnic naszej wiary. Liturgia Triduum Paschalnego należy do najważniejszych i najpiękniejszych w całym roku liturgicznym, dlatego proszę, abyśmy w miarę możliwości wszyscy uczestniczyli w tych nabożeństwach.

Wielki Czwartek
Dziękujemy Bogu za ustanowienie Sakramentu Eucharystii i Kapłaństwa. Msza Wieczerzy Pańskiej o godz. 18.00, a po niej przeniesienie Najśw. Sakramentu do Ciemnicy i adoracja do godz. 22.00.

Wielki Piątek
Rano wznowienie adoracji. Kościół w Wlk Piątek nie sprawuje Mszy św. O godz. 17.30 rozpocznie się droga krzyżowa, a  po niej Liturgia Męki Pańskiej, która zakończy się przeniesieniem Najśw. Sakramentu do Grobu Pańskiego. Z piątku na sobotę adoracja całonocna. W tym dniu obowiązuje post ścisły.

Wielka Sobota
Od rana kontynuujemy indywidualnie adorację przy Grobie Pańskim. Poświęcenie pokarmów wg nast. porządku: w kościele: 9.00, 11.30 i 13.00, w Podładzinie – 9.30,w Ładzinie 9.45, w Jankach 10.00, w Patrzykowie-Pasiekach 10.30, w Gajęcicach Starych 11.00, w Gajęcicach Nowych 12.15, w Patrzykowie centr. 12.30. Na wieczorną Wigilię Paschalną o godz. 18.00 przynosimy ze sobą świece i paschaliki. Adoracja Najśw. Sakramentu do godz. 22.00. Pamiętajmy o przesunięciu czasu z soboty na niedzielę.

Niedziela Wielkanocna
Rezurekcja o godz. 6.00. Udział w procesji przy biciu dzwonów to nasze radosne wyznanie wiary w Zmartwychwstanie Chrystusa. Ta najpiękniejsza procesja w roku powinna wypaść okazale, dlatego zapraszam do udziału w asyście procesyjnej, członków Żywego Różańca, Bractwo św. Józefa, LSO, dziewczynki sypiące kwiatki.

 1. Dziś na sumie modlimy się za naszych Parafian starszych wiekiem i chorych.
 2. Możliwość spowiedzi dla tych, którzy wrócą w tym tyg. do domu na święta ze studiów czy zza granicy będzie jeszcze w Wlk Czwartek i Wlk Piątek od godz. 8.00 rano.
 3. Bóg zapłać wszystkim, którzy dokładają swoją cegiełkę do spłaty prac renowacyjnych przy ołtarzu św. Józefa. (Makowiska, ul. Szkolna – 500 zł, Stare Gajęcice- 150, Nowe Gajęcice, ul. Cicha – 200, zł, Ładzin – 300, Patrzyków – 100 zł.)
 4. Zapowiedzi przedślubne: Mikołaj Bęben, kaw. zam. w Czerkiesach i Iga Rogacka, panna zam. w Kolonii Chorzew (zap. 2); Krzysztof Lipa, kaw. zam. w Makowiskach i Katarzyna Deryngier, panna zam. w Pajęcznie (zap. 1)
 5. Z wiarą i modlitwą przeżyjmy ten wyjątkowy czas Wielkiego Tygodnia. W łączności z Chrystusem osamotnionym w Ogrodzie Oliwnym przygotujmy nasze serca na duchowe przeżycie Misterium Paschalnego

 

WIELKI PIĄTEK

PROGRAM ADORACJI NOCNEJ PRZY GROBIE PAŃSKIM

(17:30 – Droga Krzyżowa – dzieci, młodzież, kandydaci
                      do Bierzmowania)

20.00 –  21.00               – Janki

22.00  –  23.00       – Podmurowaniec

23.00   – 24.00       – Czerkiesy

24.00  –  01.00       – Podładzin

01.00  –  02.00       – Gajęcice Stare

02.00  –  03.00       – Gajęcice Nowe

03.00 – 04.00        – Makowiska, ul. Radomszczańska

04.00 – 05.00        – Ładzin i Łężce

05.00 – 06.00       – Makowiska, ulice: Szkolna i Cmentarna

06.00 – 07.00        – Makowiska, ulica Polna

07.00 – 08.00        – Patrzyków

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

dn. 24 mar 2016, g. 1:32

 

17 III 2024 r.

 1. Trwa Wielki Post – czas pokuty i powrotu do Bożych przykazań. Adoracja Krzyża przez jego ucałowanie jest znakiem świadectwa wiary dawanego Panu Jezusowi. Od dziś do liturgii Wielkiego Piątku krzyże pozostają zasłonięte.
 2. W wtorek, 19 marca obchodzimy Uroczystość św. Józefa Oblubieńca NMP – nasz odpust parafialny. O godz. 9.00 msza św. za zmarłych, którzy nosili imię naszego patrona, czyli za Józefów, o 12:00 – uroczysta suma z procesją, będzie też dodatkowa Msza św. dla pracujących  o 17:00.
 3. Zapraszam, jeśli tylko możemy, do udziału w uroczystej sumie odpustowej o godz. 12.00 (będzie możliwość spowiedzi i skorzystania z łaski odpustu zupełnego, jaką daje kościół. Warunki zwykłe to: stan łaski uświęcającej, Komunia św. i modlitwa w intencjach Ojca św. oraz wyzbycie się jakiegokolwiek przywiązania do grzechu, nawet lekkiego.
 4. Również we wtorek ozpoczynamy rekolekcje wlkp. Głosi je nam ks. dr Grzegorz Szumera, b. rektor WSD. Plan rekolekcji (…)
 5. W najbliższy piątek od godz. 8.30 przedświąteczne odwiedziny chorych (zgłoszenia w zakrystii)
 6. W sobotę o 7:00 Msza św. z błogosł. relikwiami św. o. Pio, w intencji o łaski dla jego czcicieli, szczególnie o dar zdrowia, a po niej spotkanie Grupy Modlitwy o. Pio.
 7. Bóg zapłać za ofiary przekazane na spłatę prac renowacyjnych przy ołtarzu św. Józefa)
 8. (Makowiska, ul. Akacjowa 500 zł, ul. Radomszczanska – 300 i 100 zł. Podmurowaniec- 100 zł, Stare Gajęcice- 100, Janki – 400 zł, Ładzin – 150, Podładzin – 500 zł, Patrzyków Pasieki – 100 zł.)
 9. W niedzielę Palmową gościć będziemy w naszym kościele kwartet wokalny katedry muzyki Uniwersytetu im. Jana Długosza w Częstochowie. Zespół przygotował i poprowadzi dr hab. Przemysław Jeziorowski
 10. Zapowiedzi przedślubne: Mikołaj Bęben, kaw. zam. w Czerkiesach i Iga Rogacka, panna zam. w Kolonii Chorzew (zap. 1)
 11. TK Niedziela; Palmy w sprzedaży przed kościołem,
 12. Intencje mszalne

 

 

 

IV NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

dn. 24 mar 2016, g. 1:32

 10.03.2024 r.

 1. W okresie Wielkiego Postu Kościół zaprasza nas do rozważania Męki Pańskiej w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. Jest to nasze duchowe przygotowanie do świąt Zmartwychwstania Pańskiego.
 2. Dziś pierwszy dzień Nowenny przed uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP, którą wypraszamy Jego pomoc i wstawiennictwo w trudnych sprawach naszego życia codziennego. 19 i 20-ty marca (wtorek i środa) to dni odnowy duchowej naszej parafii. W uroczystość odpustową rozpoczniemy nasze rekolekcje, a środa będzie dniem spowiedzi.
 3. Cieszymy się z powrotu odnowionego ołtarza głównego. Jego renowacja była możliwa w dużej mierze dzięki uzyskaniu wsparcia ze strony Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi oraz Rządowego Programu Odbudowy Zabytków „Polski Ład”. Szczególne podziękowania należą się p. Iwonie Koperskiej, Przew. Sejmiku Woj. Łodzkiego oraz p. posłowi Pawłowi Rychlikowi, ale przede wszystkim był to duży wysiłek zespołu konserwatorów, którzy konserwację i rekonstrukcję ołtarza wykonali nawiązując do jego stylowego charakteru z około połowy XVIII w. Koszt tej inwestycji wyniósł prawie 318 000,00 zł z czego dotacje stanowiły łącznie 224 500,00, a wkład własny parafii ponad 93 tys. zł. Dziękuję wielu rodzinom i poszczególnym osobom, które wniosły swój wkład w tę renowację składając ofiarę na ten szczytny cel. Dziękuję m.in. Bractwu św. Józefa, które na ołtarz swojego patrona przekazało 2800 zł. Pamiętam też o paniach z grupy kulinarnej PKS, które przed Bożym Narodz. ulepiły i sprzedały pierogi na kwotę prawie 5 000 zł przekazując środki na ołtarz. Nie udało się nam jeszcze uzbierać pełnej kwoty jaką ma wnieść parafia, (wiemy, że to nie jest jedyny cel, na który idą nasze składki), ale biorąc pod uwagę ofiarność jaka od początku towarzyszyła tej renowacji jestem pełen nadziei, że damy radę. Na ten cel pójdą środki z dzisiejszej tacy gospodarczej, za którą serdecznie dziękuję.
 4. Zachęcam do nabywania paschalików wielkanocnych rozprowadzanych przez Caritas w cenie 10 zł.
 5. Intencje mszalne

NOWENNA (wstęp)

K.: Do Ciebie, Święty Józefie, uciekamy się w naszej niedoli. Wezwawszy pomocy Twej Najświętszej Oblubienicy, z ufnością również błagamy o Twoją opiekę. Przez miłość, która Cię łączyła z Niepokalaną Dziewicą, Bogurodzicą, i przez ojcowską Twą troskliwość, którą otaczałeś Dziecię Jezus, pokornie błagamy: wejrzyj łaskawie na dziedzictwo, które Jezus Chrystus nabył krwią swoją, i swoim potężnym wstawiennictwem dopomóż nam w naszych potrzebach.

Opatrznościowy Stróżu Bożej Rodziny, czuwaj nad wybranym potomstwem Jezusa Chrystusa. Oddal od nas, ukochany Ojcze, wszelką zarazę błędów i zepsucia. Potężny nasz Wybawco, przybądź nam łaskawie z niebiańską pomocą w tej walce z mocami ciemności, a jak niegdyś uratowałeś Dziecię Jezus z niebezpieczeństwa, które groziło Jego życiu, tak teraz broń Świętego Kościoła Bożego od wrogich zasadzek i od wszelkiej przeciwności. Otaczaj każdego z nas nieustanną opieką, abyśmy za Twoim przykładem i Twoją pomocą wsparci, mogli żyć świątobliwie, umrzeć pobożnie i osiągać wieczną szczęśliwość w niebie. Amen.

 1. dzień nowenny – 10 marca

Święty Józefie, Obrońco Świętej Rodziny! Twej opiece została powierzona wielka rodzina dzieci Bożych – Kościół. Broń ją od wszelkich zagrożeń i przyjdź ze swą pomocą w jej nieustannym procesie odnawiania się, doskonalenia i wzrostu. Uproś nam głęboką miłość, niewzruszoną wierność i wytrwałe posłuszeństwo naszej Matce – Kościołowi. Amen.