Dziś jest wtorek, 25 czerwca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Lucja, Wilhelm

Dziś Uroczystość Bożego Ciała

dn. 30 maj 2024

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najpiękniejszych świąt w Kościele Katolickim. Jak co roku, po uroczystej Mszy św. o godz. 11.00 wierni udadzą się w procesji eucharystycznej do czterech ołtarzy.

Tradycja świętowania Bożego Ciała sięga trzynastego wieku. Uroczystość zaprowadził papież Urban. Ustanowił ją po objawieniach, które miała augustianka, święta Julianna z Cornillon. Zakonnica usłyszała od Chrystusa, że w Kościele powinno zostać wprowadzone oddzielne święto ku czci Najświętszej Eucharystii. W Polsce jako pierwsza święto Bożego Ciała wprowadziła diecezja krakowska. Mówią o tym statuty synodalne biskupa Nankera z 1320 r. W 1347 r. w Krakowie zbudowano też piękny kościół pw. Bożego Ciała. Na początku XV wieku święto to obchodzone było już prawie we wszystkich diecezjach.

Początkowo w Boże Ciało nie było procesji. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu w Kolonii pochodzą z 1279 r. Wkrótce zwyczaj ten przyjęły inne kraje Europy Zachodniej. W Polsce zwyczaj procesji w Boże Ciało przyjął się w XV wieku. W ciągu minionych wieków procesje te były zawsze bardzo uroczyste. Uczestniczyło w nich całe społeczeństwo, i to nie tylko w sam dzień Bożego Ciała, ale przez całą oktawę, czyli przez osiem dni.

«

Dziś Uroczystość Bożego Ciała