Dziś jest środa, 29 maja 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Magdalena, Bogumiła

Chwalcie łąki umajone…

dn. 01 maj 2024

Rozpoczął się maj – miesiąc poświęcony Matce Bożej. Zapraszamy do udziału w codziennym nabożeństwie ku czci Najświętszej Maryi Panny odprawianym  o godz. 17.00 (przed Mszą św.)

Początki nabożeństw majowych (tzw. majówek) sięgają w Polsce XIX wieku, jednak na świecie ich rodowód jest o wiele dłuższy. Istotną częścią nabożeństwa jest Litania Loretańska (hymn na cześć Maryi). Powstała ona najprawdopodobniej we Francji w XII wieku, a swoją nazwę zawdzięcza miejscowości Loretto we Włoszech, gdzie była szczególnie propagowana i odmawiana. W litanii wymieniane są kolejne tytuły Maryi: jest ich w sumie 49, a w Polsce 50. Po zatwierdzeniu liturgicznej uroczystości NMP Królowej Polski, obchodzonej 3 maja, 12 października 1923 r. do Litanii dołączono wezwanie „Królowo Polskiej Korony”, przekształcone po drugiej wojnie światowej na „Królowo Polski”. Podczas nabożeństwa majowego śpiewane są znane nam wszystkim pieśni Maryjne, m.in. pieśń „Po górach dolinach…”
Starym i czcigodnym zwyczajem jest zbieranie się w maju na śpiew litanii loretańskiej przy kapliczkach i krzyżach przydrożnych. Zwyczaj ten, niestety, coraz bardziej zanika, a kapliczki stoją niejednokrotnie opuszczone i zaniedbane. Chciejmy w tym majowym czasie bardziej je zauważyć, może zatroszczyć się o ich wygląd, a na pewno na chwilę zatrzymać się przechodząc obok na krótkie Zdrowaś Maryjo… .

«

Chwalcie łąki umajone…

»