Dziś jest środa, 24 kwietnia 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Aleksy, Horacy

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski” już wkrótce w Makowiskach

dn. 31 lip 2023

Już w najbliższą sobotę, 5 sierpnia, o 19:00 w naszym kościele odbędzie się zapowiadany koncert organowy z towarzyszeniem skrzypiec w ramach 24. Festiwalu Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

WYKONAWCY:
Adam Tański – organy
Karol Lipiński-Brańka – skrzypce
PROGRAM:
Prezentacja organów (improwizacje na temat tańców polskich)
Grażyna Bacewicz – Kaprys polski
Robert Schumann – Lebhaft z cyklu Cztery szkice na fortepian pedałowy op. 58 nr 3
Tor Aulin – „Cztery akwarele”
Adam Tański – Mazurek na organy i skrzypce (prawykonanie)
Organy w kościele w Makowiskach mają zaledwie kilkadziesiąt lat, ale do niedawna nie nadawały się do użytku. W 1969 roku padły ofiarą pożaru i, mimo późniejszych napraw, nie odzyskały pełnej sprawności. Generalny remont instrumentu odbył się dopiero w latach 2018–2019 i od tego czasu organy mogą cieszyć wiernych, artystów i melomanów.
Na „Kolorach Polski” przy manuałach zasiądzie Adam Tański – organista, kompozytor i improwizator. Przedstawiając improwizację w formie suity tańców polskich, zaprezentuje brzmienie i funkcjonowanie instrumentu. Oprócz utworów na organy solo w programie koncertu znajdą się utwory na skrzypce solo oraz na skrzypce z towarzyszeniem organów. Wystąpi skrzypek Karol Lipiński-Brańka, który koncertuje jako solista i kameralista, prezentując muzykę od baroku po czasy najnowsze. Występował w kraju oraz Francji, Włoszech, Niemczech, Czechach, Rosji, Wielkiej Brytanii i Chinach. Jest dyrektorem artystycznym Letnich Koncertów Organowych i Kameralnych we Władysławowie.
 
«

Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej “Kolory Polski” już wkrótce w Makowiskach

»