Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Jak dobrze przeżyć nadchodzące Święta?

dn. 13 gru 2022

Już od połowy listopada wszystko to, co nas otacza, przypomina nam o nadchodzących świętach Bożego Narodzenia. Choinki, Mikołaje, kalendarze adwentowe, przeróżne ozdoby są tylko symbolami pozwalającymi poczuć nam ten niezwykły klimat. To również czas spotkań i wielkiego oczekiwania, zatem co powinniśmy zrobić, by te dni nie były zmarnowane?

1. Zrób harmonogram

Przygotowania do świąt dla większości z nas wyglądają podobnie. Najpierw mówimy, że do świąt jeszcze daleko i nie ma co się spieszyć, a tydzień przed nimi uświadamiamy sobie, ile czasu zmarnowaliśmy na bezczynne bytowanie. By tego uniknąć, warto w kalendarzu wypisać sobie najważniejsze sprawy, jakie musimy załatwić do końca adwentu. Może to być zapłacenie zaległych rachunków, przygotowanie prezentów dla najbliższych, czy kupienie części składników do najważniejszych potraw wigilijnych. Dobre zarządzanie czasem to niezwykła umiejętność, o którą tak rzadko dbamy. Pamiętaj, by w tym wszystkim mierzyć siły na zamiary.

2. Przedświąteczne porządki

Nie sztuką jest posprzątanie całego domu na hura, sztuką jest utrzymanie porządku przez dłuższy czas. Aby nadać swojemu miejscu zamieszkania świąteczny nastrój zacznij od posprzątania i wyczyszczenia najdrobniejszych rzeczy. Następnie uporządkuj rzeczy w szafie, garderobie i przemyśl, które rzeczy są ci już niepotrzebne. W okresie przedświątecznym jest dużo zbiórek charytatywnych na rzecz ubogich, być może twoje ubrania są jeszcze w dobrym stanie, a po prostu ci się znudziły. Może to czas na zmianę ich właściciela.

Później umyj okna, wypierz firanki i dywany. Na sam koniec zostaw wycieranie kurzy, mycie łazienki i kuchni. Dzięki tej kolejności unikniesz kilkukrotnego odświeżania tych samych obiektów, a zaoszczędzisz czas na inne czynności.

3. Zaangażuj w przygotowania całą rodzinę

Im więcej rąk do pracy, tym staje się ona lżejsza i przyjemniejsza. Podział obowiązków w tym przypadku najlepiej zdaje swój egzamin. Dzięki temu nie będziemy nimi aż tak obciążeni. Najmniejsi członkowie rodziny mogą zająć się robieniem ozdób świątecznych, ubieraniem choinki, czy wyrzucaniem śmieci. Mężczyzna może iść na zakupy, naprawić wszelkie usterki, a kobieta w tym czasie może oddać się przygotowaniu potraw dla całej rodziny. Odrzucając perfekcjonizm, pamiętajmy, że potraw na stole wigilijnym powinno się znaleźć tyle rzeczy, ile jesteśmy w stanie zjeść. W przeciwnym razie będziemy zmuszeni, by je wyrzucić, co okaże się marnotrawstwem.

3. Odwiedź swoich starszych bliskich

To, że żyjemy tu i teraz nie zwalnia nas z dbania o swoich krewnych. To oni przekazali nam najcenniejszy dar jakim jest życie i choćby z tej racji powinniśmy być im za to wdzięczni. Wiedząc, że nie będziemy mogli spędzić wigilii przy wspólnym stole udajmy się do nich kilka dni wcześniej. Takie spotkania nas wzbogacą i być może umocnią naszą relację.

Nie zapominajmy też o naszych bliskich zmarłych. W adwencie poświęćmy choćby jeden dzień na odwiedzenie grobów osób, które znaliśmy. Posprzątajmy nagrobek i wokół niego. Zapalmy znicz na znak naszej pamięci o nich i pomódlmy się o spokój ich duszy.

4. Pogódź się ze swoim znajomym

Spokój ducha jest związany z tym, że przestajemy być gniewni i zawistni. W ciągu roku z pewnością były sytuacje, które pogorszyły relacje z niektórymi osobami. Przygotowując się do świąt postarajmy się choćby na ten czas zażegnać wszelkie spory. Dzięki przeproszeniu i wybaczeniu staniemy się spokojniejsi, a z czasem przestaniemy zadręczać się niechcianymi myślami.

5. Odkryj siebie

Pan Jezus nie przyszedł na ten świat w postaci super bohatera o niewyobrażalnej sile w rękach. On, mały, bezbronny chłopiec, narodził się w biednej stajence. My również tuż po narodzeniu potrzebowaliśmy ciepła i opieki naszych rodziców. Przygotowując się do świąt nie zapominajmy o nas samych. Pielęgnujmy w sobie to małe dziecko, które wciąż jest w nas. W wolnym czasie przejrzyjmy swoje zdjęcia z dzieciństwa. Zamiast narzekać, czego nam w tym czasie brakowało, doceńmy to, czym zostaliśmy obdarowani. To jakie talenty w sobie skrywamy też świadczy o naszej wartości, odkrycie ich na nowo sprawi, ze jeszcze piękniej przeżyjemy nadchodzący czas.

6. Zapoznaj się ze świątecznym repertuarem

W czasie świątecznych liturgii śpiewamy kolędy. Przed uczestnictwem w nich warto przypomnieć sobie choćby trzy pierwsze ich zwrotki. Może wydawać się, że znamy coś na pamięć i gdy przychodzi co do czego, nie potrafimy poprawnie wyśpiewać nawet jednej zwrotki. Dlatego warto jest podjąć takie wyzwanie, by przygotowując się do świąt dokładnie przeanalizować swoje trzy ulubione kolędy. Można się je nauczyć perfekcyjnie śpiewać, nawet w różnych wersjach, można zapamiętać dodatkowe zwrotki, czy nawet nauczyć się je grać na instrumentach, o których być może już zapomnieliśmy. Odkrywając na nowo ich piękno można doświadczyć niezwykłych rzeczy.

7. Wyślij kartkę z życzeniami

W świecie coraz prężniej działających mediów społecznościowych, tradycja pisania pocztówek i wszelakich listów drastycznie zanika. Gdy trendem jest wysyłanie sobie krótkiego „wesołych Świąt!”, bądźmy oryginalni i poprośmy naszych najbliższych znajomych o dokładny adres. Z pewnością ten gest zostanie na długo w ich pamięci, ponieważ coraz mniej osób decyduje się na taką formę składania życzeń.

8. Przygotuj swoje ciało

Przed spotkaniami z bliskimi zawsze zadajemy sobie pytanie: w co mam się ubrać? Właśnie, by tego uniknąć warto już wcześniej o to zadbać. Robiąc porządki w szafie, znajdźmy ubrania, które na pewno założymy na kolację wigilijną i na pierwsze dni świąt. Jeśli okaże się, że jednak czegoś nam brakuje, wtedy udajmy się na zakupy w poszukiwaniu odpowiedniej części garderoby. Tak samo jest z naszym ciałem, kobiety, które chcą zapisać się na ostatnią chwilę do fryzjera prędko doznają rozczarowania, gdy okazuje się, że nie ma już wolnych miejsc w danym salonie. Dlatego zaleca się zapisanie się w salonie dwa/trzy tygodnie wcześniej.

9. Podejmij wyzwanie

Wraz z początkiem adwentu wiele osób wymyśla sobie zadanie, którego chce się trzymać aż do Świąt. Może to być codzienne uczestnictwo w roratach, powstrzymanie się od spożywania słodyczy, czy ograniczenie swojego udziału w mediach społecznościowych. W ostatnich latach modne stało się zrywanie ze swoimi nałogami w ciągu miesiąca. To jest świetna alternatywa dla osób uzależnionych na przykład od palenia papierosów. Dbając o swoje zdrowie fizyczne jak i psychiczne, dbamy też o swoich bliskich.

10. Przygotuj się duchowo

Najważniejsze na koniec – czyli duchowość. Święta Bożego narodzenia mają przede wszystkim wymiar duchowy. W każdej parafii podczas adwentu odbywają się roraty. To w kazaniach roratnich jeszcze więcej dowiadujemy się o tym, dlaczego Bóg zesłał swojego Syna na ten świat. Pan Jezus przychodzi na świat, by zbawić właśnie nas, dlatego starajmy się go przyjmować pod postacią chleba jeszcze częściej niż dotychczas. Jeśli nie masz na tyle czas, by iść do Kościoła, przeżyj ten czas w Internecie lub czytając odpowiednie książki. Coraz więcej duchownych takich jak o. Adam Szustak czy wydawnictw katolickich zaprasza do uczestnictwa w tego rodzaju rekolekcjach. Cieszą się one coraz większą popularnością i dzięki temu powstaje ich coraz więcej ,a tematyka jest dostosowana do każdej grupy wiekowej. (M.Ch)

«

Jak dobrze przeżyć nadchodzące Święta?

»