Dziś jest piątek, 12 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Jan, Brunon

145 rocznica konsekracji kościoła w Makowiskach

dn. 16 wrz 2021

W ciągu roku są dwa uroczyste dni, ważne dla każdej świątyni: dzień jej patrona oraz rocznica poświęcenia. W poniedziałek, 21 września br., minie 145-ta rocznica poświęcenia kościoła parafialnego w Makowiskach. Konsekracja, czyli uroczyste poświęcenie kościoła i ołtarza, zalicza się do najważniejszych aktów liturgicznych. Jest to Boża pieczęć, która potwierdza na zawsze wobec wszystkich, że jest to miejsce, które Pan Bóg szczególnie wybrał jako miejsce spotkania, przebaczenia, jako miejsce, w którym niebo spotyka się z ziemią. W obrzędzie konsekracji występuje wiele symboli o głębokim znaczeniu. Na początku Biskup Konsekrator święci wodę, ściany kościoła, ołtarz i wiernych. W tym akcie nawiązuje się do chrztu, który czyni z nas świątynię Ducha Świętego. Po Liturgii Słowa następuje namaszczenie olejem ołtarza i ścian kościoła.

Ołtarz namaszcza się, aby służył do sprawowania Najświętszej Ofiary. Namaszcza się ściany kościoła, bo ma być tylko Bogu oddany i Jemu służyć jako Jego dom. Potem następuje ich okadzenie; okadza się również wiernych. Czynności te symbolizują, że odtąd modlitwa, jak woń kadzidła, wznosi się do Boga. Świątynia ma być wypełniona modlitwą ludzi, którzy tu przychodzą. Następuje teraz uroczyste oświetlenie ołtarza i kościoła (miejsca namaszczenia ścian) oraz zapalenie wszystkich innych świec. Płonąca świeca oznacza Jezusa Chrystusa – Światłość świata.

Kamień węgielny pod budowę kościoła w Makowiskach poświęcono w sierpniu 1837 r., kiedy proboszczem był ks. Antoni Romanowski (1826-1869). Nowa świątynia, również pod wezwa­niem św. Bartłomieja Ap., stanęła w miejscu zniszczonego zębem czasu, drewnianego kościoła z murowanym prezbiterium, krytego gontem. W roku 1841 budowa została całkowicie zakończona i kościół poświęcono. Po śmierci ks. Romanowskiego w roku 1869, zarząd nad parafią objął ks. Marcin Tęczyński, którego staraniem kościół został wewnątrz i na zewnątrz odrestaurowany. Po zakończeniu tych prac świątynia została uroczyście konsekrowana przez bpa Wincentego Chościak-Popiela 21 września 1876 r. Od 1987 r. w dniu konsekracji kościoła odbywa się całodniowa adoracja Najświętszego Sakramentu.

«

145 rocznica konsekracji kościoła w Makowiskach

»