Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

„Bo plony nie zależą tylko od ludzkiej pracy…”

dn. 06 wrz 2021

Słońce, tłumy ludzi, wiele atrakcji, miła atmosfera stworzona przez organizatorów i pięknie kultywowana tradycja. Tak w skrócie można podsumować dożynki, które w minioną niedzielę odbyły się w Makowiskach. Święto dziękczynienia za zbiory rozpoczęło się od uroczystego wprowadzenia do kościoła dziesięciu wieńców żniwnych, przygotowanych przez poszczególne sołectwa z terenu parafii. Mszy św. koncelebrowanej przewodniczył i słowo Boże wygłosił ks. Stanisław Śleziak pochodzący z Kamesznicy w Beskidzie Żywieckim.  Gospodarzem tegorocznych dożynek było sołectwo Patrzyków, a zaszczytną funkcję starostów pełnili p. Adrian Bzdak i p. Beata Leszczyk.  Wśród przybyłych gości znaleźli się Poseł na Sejm RP Paweł Rychlik, przedstawiciele: – władz samorządowych na czele z burmistrzem Miasta i Gminy Pajęczno p. Piotrem Mielczarkiem, – zarządu Akcji Katolickiej Archidiecezji Częstochowskiej, – Centrum Promocji i Rozwoju Inicjatyw Obywatelskich OPUS w Łodzi oraz lokalnych organizacji pozarządowych. 

Po części obrzędowej uczestnicy przeszli do domu parafialnego, gdzie na początku usłyszeli najpiękniejsze arie operowe i operetkowe w wykonaniu znakomitego solisty Opery Śląskiej Juliusza Ursyna – Niemcewicza. Po koncercie Starości dożynkowi zaprosili wszystkich do udziału w atrakcjach (nie tylko kulinarnych) przygotowanych z tej okazji przez Koła Gospodyń Wiejskich z Nowych Gajęcic i Patrzykowa oraz sekcji kulinarnej Parafialnego Klubu Seniora.  W menu znalazły się dania z grilla, gołąbki, pierogi, zalewajka, bigos, chleb ze smalcem, kluski i paszteciki z barszczykiem, oraz pyszne ciasta i kawa. Dla dzieci przygotowano dmuchane zjeżdżalnie, animowane zabawy z nagrodami. Druhowie z OSP Makowiska zaprezentowali możliwości najnowszego nabytku ratowniczo-gaśniczego na 4 kółkach oraz pokazy udzielania 1-ej pomocy i akcji ratunkowej z użyciem łodzi na stawie parafialnym. W trakcie trwania dożynek – z inicjatywy „KGW Nowe Gajęcice” – był otwarty mobilny punkt szczepień przeciw Covid-19.

Poniżej garść zdjęć z  drugiej części uroczystych obchodów dożynkowych.

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”225″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

«

„Bo plony nie zależą tylko od ludzkiej pracy…”

»