Dziś jest środa, 24 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Kinga, Krystyna

Przeżyjmy to raz jeszcze…

dn. 11 lis 2020

Tradycyjnie, 11 listopada – w Święto Odzyskania Niepodległości – w kościele parafialnym w Makowiskach modlono się w intencji Ojczyzny, by była wierna swym chrześcijańskim korzeniom oraz za wszystkich poległych, którym zawdzięczamy wolność.

Szczególnie uroczysty charakter miały obchody jubileuszu setnej rocznicy odzyskania Niepodległości przez Polskę z roku 2018. Przypomnijmy… Centralnym punktem była wówczas Msza św. w intencji Ojczyzny sprawowana przez ks. gen. Stanisława Rospondka, która przebiegła w duchu żołnierskiego ceremoniału, przy akompaniamencie Pajęczańskiej Orkiestry Dętej.

W żarliwej i doniosłej modlitwie za Ojczyznę uczestniczyli kapłani, siostry zakonne, licznie przybyli wierni oraz zaproszeni goście. Wśród nich byli przedstawicieli wojska w osobach generała Brygady p. Andrzeja Krupy oraz pp. pułkowników Józefa Sowy i Zygmunta Sojdy. Obecni byli reprezentanci  organizacji kombatanckich, władze samorządowe na czele z burmistrzem p. Dariuszem Tokarskim, przedstawiciele Ochotniczych Straży Pożarnych z Makowisk, Nowych Gajęcic, Patrzykowa i Marzęcic. Obecni byli przedstawiciele środowisk szkolnych: dyrekcja, nauczyciele i uczniowie Szkoły podstawowej im. Jana Brzechwy w Makowiskach oraz dyrekcja Zespołu Niepublicznych Placówek Oświatowych prowadzonego przez Zgromadzenie Sióstr św. Józefa z Częstochowy.

Podczas mszy św. dokonano odsłonięcia tablicy pamiątkowej poświęconej bohaterom walk o wolną Polskę, a na skwerze przed kościołem zasadzony został Dąb Niepodległości, pobłogosławiony w maju br. w Watykanie przez papieża Franciszka. Uczestnicy uroczystości wysłuchali koncertu pieśni niepodległościowych, sami włączając się w śpiew, bowiem każdy uczestnik otrzymał śpiewnik patriotyczny wydany specjalnie na tę okoliczność. Przy takiej okazji nie mogło zabraknąć grochówki wojskowej na boczku, którą przygotowano dla wszystkich uczestników obchodów.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”148″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

«

Przeżyjmy to raz jeszcze…

»