Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

dn. 28 mar 2020

29 marca 2020 r.

 1. Od dzisiejszej, piątej niedzieli Wielkiego Postu zmienia się charakter tego okresu liturgicznego. Cały czas towarzyszyło nam wezwanie Kościoła do nawrócenia i pokuty. Teraz Wielki Post nabiera charakteru pasyjnego. Skupiamy się na rozważaniu Męki Pańskiej. Krzyże w kościołach pozostają zasłonięte aż do wielkopiątkowej liturgii Męki Pańskiej.
 2. Nawrócenie to przede wszystkim pojednanie się z Bogiem w Sakramencie Pokuty. Przypominam o możliwości spowiedzi każdego dnia w godz.: 17.00 – 17.30.
 3. W związku z nowymi przepisami państwowymi w sprawie przeciwdziałania epidemii Ks. Arcybiskup Metropolita wydał nowe zarządzenia. W całości dostępne są na stronie archidiecezji oraz na naszej stronie internetowej. Najistotniejsze informacje to:
 • aż do odwołania obowiązuje dyspensa od uczestnictwa we Mszach Świętych niedzielnych i uroczystościach, dlatego zachęcamy do korzystania z transmisji przez media,
 • w liturgii Mszy św. w kościele uczestniczyć może maksymalnie 5 osób,
 • istnieje możliwość przyjmowania Komunii Świętej tak do ust jak i na rękę,
 • zawieszone zostają pierwszopiątkowe i przedświąteczne wizyty u chorych(!). Odwiedziny chorych w domach tylko w niebezpieczeństwie śmierci;
 • uroczystości Pierwszych Komunii Świętych oraz sakramentu Bierzmowania  będą mogły być sprawowane dopiero po przywróceniu normalnego funkcjonowania szkół i parafii.
 • celebracja sakramentu Chrztu Świętego powinna odbywać się poza Mszą Świętą,
 • celebracja sakramentu Małżeństwa powinna odbywać się tylko z udziałem narzeczonych, świadków i ewentualnie jednej dodatkowej osoby;
 • w przypadku pogrzebów celebrowana jest tylko trzecia stacja na cmentarzu z zachowaniem maksymalnej liczby 5 osób. Mszę św. pogrzebową można sprawować na życzenie rodziny w dzień pogrzebu lub inny tylko w kościele parafialnym, jednak bez umieszczania tam trumny lub urny.
 1. W przyszłą niedzielę, noszącą nazwę Niedzieli Palmowej podczas Mszy Świętej wysłuchamy pasji, czyli opisu Męki Pańskiej. W myśl nowych zarządzeń, nie organizujemy uroczystej procesji z palmami spod krzyża misyjnego do kościoła.
 2. Składam serdeczne Bóg zapłać rodzinie z Czerkies za ofiarę 100 zł na cele parafialne oraz wszystkim, którzy w tym trudnym – także od strony ekonomicznej – dla parafii czasie, swą ofiarnością pomagają regulować bieżące zobowiązania związane z jej funkcjonowaniem.
 3. Zwykłe sprawy kancelaryjne załatwiamy telefonicznie lub drogą elektroniczną.
 4. W związku z przejściem na czas letni, od jutra msze św. odprawiać się będą o godz. 17.30.
 5. Od Niedzieli Palmowej msze święte z naszego kościoła będą transmitowane online. Szczegóły w najbl. czasie na paraf. stronie internetowej.
 6. Intencje mszalne
«

V NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

»