Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

dn. 14 mar 2020

15 III 2020 r.

 1. W dzisiejszą Niedzielę zamiast kazania śpiewamy Suplikacje prosząc dobrego Boga o powstrzymanie epidemii, która dotyka coraz więcej ludzi na całym świecie.
 2. Przeżywamy czas Wielkiego Postu, który w sposób szczególny został naznaczony pandemią koronawirusa. Ojciec św. Franciszek wyraża swoją solidarność i troskę wobec osób dotkniętych w jakikolwiek sposób tą chorobą i prosi o włączenie się do modlitwy o ustanie panującej pandemii.
 3. Trwa Nowenna przed uroczystością św. Józefa, którą wypraszamy Jego pomoc i wstawiennictwo w trudnych sprawach naszego życia codziennego…
 4. W czwartek nasza Parafia przeżywa doroczny odpust czyli święto Patrona naszej parafii – św. Józefa Oblubieńca NMP. Papież Pius IX w 1870 roku (150 lat temu) ogłosił go patronem Kościoła powszechnego i rodzin chrześcijańskich. Podczas Mszy Świętej tego dnia przez wstawiennictwo Opiekuna Najświętszej Rodziny będziemy modlić się za mężów i ojców z naszej wspólnoty parafialnej i o godne wypełnianie przez nich swojego powołania. Kiedy wokół tyle trudności, codziennych kłopotów, warto zwracać się o pomoc do Świętego Józefa nie tylko w dniu jego święta, ale także biorąc udział w środowej nowennie. Święty Józef jest też patronem dobrej śmierci. Według tradycji odszedł z tego świata w ramionach samego Pana Jezusa. Jego wstawiennictwu będziemy zatem polecać wszystkich konających. PORZĄDEK MSZY ŚW.: o godz. 9.00 będzie odprawiona Msza św. za zmarłych, którzy nosili imię naszego patrona, czyli za Józefy i Józefów i druga msza św. po południu o godz. 16.30. Msza św. w Jankach o godz. 10.30. Nie ma uroczystej sumy odpustowej z procesją eucharystyczną wokół kościoła. Wprowadzone przez Rząd restrykcyjne prawo ograniczające zgromadzenia do 50 osób odnosi się również do wszystkich uroczystości religijnych, czyli Mszy Świętych, pogrzebów i nabożeństw. Tegoroczna uroczystość odpustowa siłą rzeczy musi być skromniejsza. Możemy skorzystać z dyspensy od udziału we Mszy świątecznej.
 5. Zapowiedzi przedślubne: Mateusz Klekowski, kaw. zam. w Makowiskach oraz Agata Oleszczuk, panna zam.w Siedlcach (I);
 6. Trwa okres rozliczania PIT-ów. Pamiętajmy, że nasz 1% to duże wsparcie dla dzieci zmagających się z chorobami, które wymagają kosztownego leczenia i rehabilitacji. Zachęcam do przekazywania 1% dla Antka, naszego ministranta. Wypełniając jedno pole w formularzu podatkowym nie tracimy ani grosza, możemy za to przyczynić się do dobrego dzieła. Ulotkę znajdziemy na stoliku, a pełną informację na stronie int. parafii.
 7. W najnowszym numerze Niedzieli artykuł o św. Józefie Patronie mężczyzn i dodatek w postaci książeczki o dobrej spowiedzi. Caritas rozprowadza paschaliki wielkanocne w cenie 10 zł.

Ks. Arcybiskup Wacław Depo wydał zarządzenie, w którym czytamy, że od dziś zawiesza się wszystkie nabożeństwa celebrowane publicznie; udziela także dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy Świętej do dnia 29 marca br. następującym wiernym:

 • osobom w podeszłym wieku,
 • osobom z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieciom i młodzieży szkolnej oraz dorosłym, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osobom, które czują obawę przed zarażeniem. Wszyscy oni są zwolnieni z obowiązku niedzielnego uczestnictwa we Mszy świętej, tzn. nie popełniają grzechu ciężkiego

Ks. abp zachęca wiernych do łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez Msze Święte i nabożeństwa transmitowane w środkach masowego przekazu. Dają one możliwość  duchowego  przeżywania  tajemnic  wiary,  które  w  tych nadzwyczajnych okolicznościach mogą być nieocenione dla dobra duszy i  społeczeństwa. Zachęca także  wszystkich  wiernych,  by  wzorem  naszych  przodków,  w  tych szczególnych  dniach  umieścić  w  oknach  domów  wizerunek  Matki Najświętszej, zwłaszcza tak nam bliski i drogi wizerunek Najświętszej Maryi Panny Częstochowskiej. Nie ma być on magicznym amuletem, ale świadectwem naszej wiary  i  modlitwy.

W naszej parafii:

 1. Msze św. w niedziele i dni powszednie będą sprawowane wg stałego porządku, ale nie może w nich uczestniczyć więcej niż 50 osób.
 2. Odwołane zostaje nabożeństwo Drogi Krzyżowej (Zachęcam do włączenia się w tę modlitwę w zaciszu naszych własnych domów)
 3. Odwołane zostają rekolekcje dla dzieci i dorosłych. Dzień spowiedzi przeżyjemy pod koniec Wlk Postu.
 4. Odwołane są wszystkie spotkania grup parafialnych (ministranci, dzieci, młodzież, próby chóru parafialnego)
 5. Kancelaria parafialna będzie nieczynna, za wyjątkiem sytuacji losowych. Zwykłe sprawy załatwiamy telefonicznie lub drogą elektroniczną.

Czas epidemii, jak każdy czas napięcia, kryzysu czy sytuacji granicznej, może być przez nas twórczo wykorzystany. Nie ulegajmy przygnębieniu, nie potęgujmy paniki. Wspierajmy się wzajemnie dobrym słowem i modlitwą. Zorganizujmy w domach czas dla dzieci i młodzieży. To dobra okazja, by pogłębić relację z domownikami poprzez głębsze rozmowy dotyczące spraw najważniejszych. Nie bagatelizujmy zagrożenia. Podjęte przez nas wyrzeczenia, mające na celu ograniczenie epidemii potraktujmy jako szczególną formę przeżywanie tegorocznego Wielkiego Postu.

 

 

 

 

«

III NIEDZIELA WIELKIEGO POSTU

»