Dziś jest czwartek, 18 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Emil, Erwin

Katecheza misyjna dla młodzieży

dn. 21 lut 2020

„IDŹCIE NA CAŁY ŚWIAT I NAUCZAJCIE WSZYSTKIE NARODY….”
Na to wezwanie Chrystusa odpowiedział Ks. Sławomir Porębski, kapłan Archidiecezji Częstochowskiej, który od 2013 roku pełni posługę w Kazachstanie. Misjonarz podzielił się dzisiaj z młodzieżą naszej parafii swoimi spostrzeżeniami i przeżyciami z pracy duszpasterskiej w tym odległym kraju.

Głównym przesłaniem spotkania było uświadomienie zebranym, że misja to powołanie każdego ochrzczonego, to wezwanie do głoszenia nauki Chrystusa – zawsze i wszędzie. Każdy chrześcijanin powinien mieć świadomość, że wiara jest skarbem, danym po to by dzielić się nim z innymi, dlatego ks. misjonarz opowiadał o codziennym życiu nielicznych w tym kraju katolików (ok. 2%) dających piękne świadectwo wiary wobec ludzi innych religii i kultur. Ogromny obszar kraju (8,5 razy większą niż  Polska) nie ułatwia pracy zaledwie 80 kapłanom, którzy tam posługują, ale też i wiernym. Wielu z nich przygotowując się do chrztu każdego miesiąca pokonuje odległość kilkuset kilometrów pociągiem, aby uczestniczyć w katechezie. Ks. Sławomir opowiedział m.in. o  „cudzie ryb” – który uratował od głodu zesłańców polskich, którzy w czasie II wojny światowej zostali przesiedleni na ten bezkresny step oraz naświetlił sylwetkę błogosławionego Ks. Władysława Bukowińskiego – Apostoła Kazachstanu, męczennika sowieckich łagrów, który napisał: „Kresy to teren wiecznego polskiego posłannictwa na Wschodzie”. Następnie opowiadał o rozwoju kultu tego Błogosławionego, tym bardziej, że żyją jeszcze nieliczni świadkowie Jego świętości. Zachęcał do modlitwy za Jego wstawiennictwem, aby „szturmować” niebo o nowych kapłanów i o powołania kapłańskie, tak bardzo tam potrzebne, bowiem zbawienie jednych zależy od drugich.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”208″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

«

Katecheza misyjna dla młodzieży

»