Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

„Zagrody nasze widzieć przychodzi…”

dn. 20 cze 2019

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa to jedno z najpiękniejszych świąt w Kościele Katolickim. Po uroczystej Mszy św. o godz. 10.30 rozpoczęła się procesja eucharystyczna ulicami naszej parafii. Wierni przeszli do czterech ołtarzy usytuowanych częściowo w Makowiskach, a częściowo w Nowych Gajęcicach oraz przy drodze łączącej obie miejscowości. W procesji wzięły udział grupy modlitewne z chorągwiami, feretronami i sztandarami, dzieci sypiące kwiatki oraz liczni wierni. Podążając za Najświętszym Sakramentem dziękowaliśmy Bogu za dar Eucharystii, prosząc jednocześnie o błogosławieństwo dla Kościoła, Ojczyzny i dla każdego z nas. FOTOGALERIA

Tradycja świętowania Bożego Ciała sięga trzynastego wieku. Uroczystość zaprowadził papież Urban. Ustanowił ją po objawieniach, które miała augustianka, święta Julianna z Cornillon. Zakonnica usłyszała od Chrystusa, że w Kościele powinno zostać wprowadzone oddzielne święto ku czci Najświętszej Eucharystii. W Polsce jako pierwsza święto Bożego Ciała wprowadziła diecezja krakowska. Mówią o tym statuty synodalne biskupa Nankera z 1320 r. W 1347 r. w Krakowie zbudowano też piękny kościół pw. Bożego Ciała. Na początku XV wieku święto to obchodzone było już prawie we wszystkich diecezjach.

Początkowo w Boże Ciało nie było procesji. Pierwsze wzmianki o jej istnieniu w Kolonii pochodzą z 1279 r. Wkrótce zwyczaj ten przyjęły inne kraje Europy Zachodniej. W Polsce zwyczaj procesji w Boże Ciało przyjął się w XV wieku. W ciągu minionych wieków procesje te były zawsze bardzo uroczyste. Uczestniczyło w nich całe społeczeństwo, i to nie tylko w sam dzień Bożego Ciała, ale przez całą oktawę, czyli przez osiem dni.

«

„Zagrody nasze widzieć przychodzi…”

»