Dziś jest niedziela, 21 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Daniel, Dalida

W hołdzie bohaterom

dn. 18 lis 2018

Z okazji doniosłego jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę została odsłonięta tablica memoratywna poświęcona bohaterom walk o wolną Ojczyznę. W tablicę zaprojektowaną przez arch. Katarzynę Puchałę z Częstochowy wkomponowana została pochodząca z początku XX wieku płaskorzeźba z brązu, przedstawiająca anioła wskazującego umierającemu żołnierzowi krucyfiks – znak zwycięstwa oraz ryngraf patriotyczny  w postaci orła w koronie z wizerunkiem Matki Boskiej Częstochowskiej. Na tablicy wykonanej z onyksu umieszczono napis: W HOŁDZIE BOHATEROM WALK O WOLNĄ POLSKĘ W SETNĄ ROCZNICĘ ODZYSKANIA NIEPODLEGLOŚCI – Społeczność parafii Makowiska. Powyżej cytat  „Nikt im iść nie kazał, poszli, bo tak chcieli, bo takie dziedzictwo wziął po dziadku wnuk”. Te słowa legionowego poety Edwarda Słońskiego, opisują wymarsz 6 sierpnia 1914 roku z Krakowa na szlak niepodległości Pierwszej Kompanii Strzelców Józefa Piłsudskiego.
Płaskorzeźba oraz zróżnicowane grubości granitu dają efekt ciekawej przestrzennej kompozycji. Tablica została umieszczona w kruchcie, na ścianie naprzeciw wejścia, gdzie znajduje się ołtarz Jezusa Miłosiernego i dwie inne tablice poświęcone zmarłym proboszczom parafii. Jej odsłonięcie jest kontynuacją żywych tradycji patriotycznych w parafii Makowiska – na zewnątrz kościoła od strony wschodniej jest tablica datowana na 15.X.1917 r. wmurowana z okazji  setnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki oraz tablica poświęcona poległym na wojnie i rozstrzelanym podczas II wojny światowej mieszkańcom parafii.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”133″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]

«

W hołdzie bohaterom

»