Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Warszawa da się lubić…

dn. 20 paź 2018

Tak, sprawdziliśmy – Warszawa da się lubić! Ponad 100 osób, głównie członków Parafialnego Klubu Seniora, wzięło udział  w jednodniowej wycieczce do Warszawy w dniu 18 października br. Wyjazd, który z założenia miał charakter rekreacyjny, okazał się ciekawą lekcja historii. Spotkanie ze stolicą rozpoczęliśmy przed Grobem Nieznanego Żołnierza. Pod opieką przewodników odbyliśmy spacer Krakowskim Przedmieściem podziwiając najciekawsze zabytki tam umiejscowione. Doskonałe warunki pogodowe umożliwiły uczestnikom zwiedzenie najbardziej znanych miejsc Starego Miasta: Zamek Królewski z placem zamkowym i Kolumną Zygmunta, miejsce najważniejszych uroczystości państwowych – Archikatedrę św. Jana, Rynek Starego Miasta z symbolem Warszawy – Syrenką. Niesamowitych wrażeń dostarczyła wszystkim wizyta w Muzeum Powstania Warszawskiego, a ponieważ nasz wyjazd do Warszawy związany był z przypadającą nazajutrz 34. rocznicą śmierci bł. ks. Jerzego Popiełuszki, nawiedziliśmy  sanktuarium przy parafii św. Stanisława Kostki na warszawskim Żoliborzu, odprawiając Mszę św. niedaleko grobu legendarnego kapelana Solidarności. (GALERIA ZDJĘĆ)

 

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”130″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”15″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”1″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”0″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” template=”/vol2/user/makowiska/www.makowiska.pl/wp-content/themes/makowiska/nggallery/gallery-makowiska.php” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″]Muzeum Powstania Warszawskiego, ulokowane w dawnej zajezdni tramwajowej, jest obecnie jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc Warszawy. Otwarte w 60. rocznicę wybuchu walk o miasto, jest wyrazem hołdu warszawiaków dla tych, którzy walczyli i ginęli za wolną Polskę i jej stolicę. Ekspozycja przedstawia walkę i codzienność uczestników powstania warszawskiego na tle okupacyjnej grozy, złożonej sytuacji międzynarodowej, aż po powojenny terror komunistyczny i losy Powstańców w PRL. Za pomocą obrazów i dźwięków przedstawiono historię dni poprzedzających wybuch Powstania, kolejne jego fazy, a także wyjście Powstańców z Warszawy i ich dalsze losy.
Na powierzchni ponad 3000 m2 zostało pokazanych blisko 1000 eksponatów oraz 1500 fotografii i filmów.
Sercem Muzeum jest stalowy Monument, przechodzący przez wszystkie kondygnacje budynku. Na jego ścianach wyryte jest kalendarium Powstania, a dobiegające z niego brzmienie bijącego serca symbolizuje życie Warszawy w 1944 roku.
Szczególną atrakcję stanowi wieża muzealna, z której rozciąga się widok na Warszawę i Park Wolności z Murem Pamięci, na którym wyryto ponad 10 000 nazwisk poległych Powstańców. W centralnej części Muru zawieszony jest ważący 230 kg dzwon „Monter”, poświęcony gen. bryg. Antoniemu Chruścielowi. Jedną z niewątpliwych atrakcji Muzeum jest też replika samolotu bombowego Liberator B-24J.
Od 1 sierpnia, w specjalnie przygotowanej sali kinowej zwiedzający Muzeum mogą oglądać trójwymiarowy film „Miasto ruin”. To ponad pięć minut symulacji lotu „Liberatora” nad zniszczoną i wyludnioną Warszawą z 1945 roku. Obraz w sugestywny sposób oddaje grozę i skalę zniszczeń stolicy po II wojnie światowej.

«

Warszawa da się lubić…

»