Dziś jest czwartek, 18 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Emil, Erwin

ITALIA

dn. 24 cze 2017

Asyż, Rzym, Watykan, Monte Cassino, Pompeje, San Giovanni Rotondo, Monte Sant‘ Angelo, Lanciano, Loreto, Padwa i Wenecja – to miejsca, które stały się celem naszego pielgrzymowania w dniach: 24.06 – 03. 07. 2017 r.

Prawie od początku chrześcijaństwa wierzący i poszukujący Boga udawali się do miejsc świętych lub na ziemie związane z misjonarską działalnością  dla odnowienia wiary, przebłagania za grzechy i szukania pomocy w trudnych sytuacjach życiowych. W czasie pielgrzymowania otrzymywali światło wskazujące drogę do Boga i prawdziwego szczęścia. Pielgrzymka jest przeżyciem religijnym. Ma charakter modlitewny; dziękczynny i pokutny. Celem jej jest zbliżenie ludzi przez Maryję do Boga przez wspólnotowe podążanie pielgrzymim szlakiem.

Taki cel przyświecał naszej  parafialnej pielgrzymce do Włoch. Realizacji głównego celu służyć miało nawiedzenie kilku najważniejszych sanktuariów na terenie Italii, powiązanych ze świętymi, którzy na przestrzeni wieków na trwałe wpisali się w misyjną rolę Kościoła. Dotyczyło to zarówno świętych, którzy działali  w wiekach minionych jak i tych, którzy działali w czasach współczesnych.

Południe Europy przywitało nas bardzo wysoką temperaturą, którą dało się odczuć już na terenie Czech i Austrii. Pierwszym punktem docelowym naszej Pielgrzymki był Asyż  – miasto świętego Franciszka. Asyż to niezwykle urokliwe miasto zlokalizowane w regionie Umbria („zielone płuca Italii”).  Jest to  przepiękny region położony w niemal samym centrum Włoch, w którym występują liczne   jeziora, liczne połacie lasów, bogactwo fauny i flory. Umbria jest znana na całym świecie ze swoich kulinarnych specjałów. Do Asyżu dotarliśmy  około godziny 8:00 rano w niedzielę (25.06). W trakcie blisko 9 godzin nawiedziliśmy wszystkie zaplanowane miejsca (Bazylikę św. Franciszka oraz Bazylikę Matki Boskiej Anielskiej, kościół św. Klary oraz Piazza Comune ze świątynią Minerwy).

Dwa kolejne dni poświęcone były na zwiedzanie Watykanu (Bazylika i Plac św. Piotra)  oraz Rzymu antycznego i barokowego. Stolica Włoch przywitała nas prawie 40 – stopniowym upałem.

W kolejnym czwartym dniu Pielgrzymki wyruszyliśmy na wzgórze Monte Cassino. Zwiedziliśmy tam klasztor benedyktyński, znajdujący się na wzgórzu na wysokości 508 m, a po odprawionej tam mszy świętej udaliśmy się na zlokalizowany nieco niżej polski cmentarz wojskowy poświęcony bohaterom walczącym w obronie wzgórza oraz kampanii włoskiej.  Oddaliśmy hołd poległym żołnierzom, między innymi generałom spoczywającym na cmentarzu: Władysławowi Andersowi oraz Bronisławowi Duchowi. Odczytaliśmy także dwa listy nad grobem jednego z poległych żołnierzy. 

Z Monte Cassino udaliśmy się na południe Włoch, po drodze mijając Neapol do  archeologicznej części miasta Pompeje, zalanych  w 79 r. n. e przez Wezuwiusza. Zwiedziliśmy oddaną dla turystów  archeologiczną część miasta.   

Po kilku godzinach pobytu w Pompejach udaliśmy się ponownie na północ, do San Giovanni Rotondo – miasteczka związanego z działalnością św. Ojca Pio, zlokalizowanego  w regionie Apulia, w prowincji Foggia. Po jednodniowym pobycie w S. G. Rotondo naszym kolejnym celem była miejscowość Monte Sant Angelo, w której nawiedziliśmy sanktuarium św Michała Archanioła.

Kolejny punkt naszej wyprawy stanowiło miasteczko Lanciano – słynące z Cudu Eucharystycznego, jaki miał miejsce w VIII wieku. Następnie udaliśmy się do Papieskiego Sanktuarium Santa Casa w Loreto. Niestety z przyczyn od nas niezależnych nie zdążyliśmy nawiedzić kolejnego naszego cmentarza wojskowego w Loreto. Spoczywają tam polscy żołnierze, którzy w przedostatniej fazie kampanii włoskiej wyzwalali miasta północnej Italii. Polscy żołnierze   uratowali wiosną 1944 roku  przed pożarem  nawiedzone przez nas sanktuarium. Następnie podróżując wzdłuż wybrzeża Adriatyku późnymi godzinami dotarliśmy do kurortu w Rimini, położonym w regionie Emilia  – Romania.  Rimini to zdecydowany faworyt, jeśli chodzi o kurorty ulokowane nad brzegiem Morza Adriatyckiego. Spędziliśmy tam dwa dni, wykorzystując 30.06. na zasłużony odpoczynek. W sobotę, 01.07. z Rimini udaliśmy się na kilka godzin do oddalonego o kilkadziesiąt kilometrów San Marino – drugiej po Watykanie enklawy na terenie Italii. Ulokowane  w górzystym terenie wchodzącym w skład pasma Apeninów, na wysokości ponad 700 m. na p m., dało nam możliwość podziwiania pięknej panoramy tego włoskiego państwa  – miasta.

W ostatnim dniu naszymi ostatnimi punktami były Padwa i Wenecja. W tej pierwszej nawiedziliśmy bazylikę św. Antoniego, a następnie udaliśmy się do Wenecji. W tracie 9 – godzinnego pobytu w Wenecji zwiedziliśmy miedzy innymi  Plac i Bazylikę św. Marka, Most Westchnień oraz Most Rialto. Następnie w godzinach wieczornych udaliśmy się w drogę powrotną.

Pielgrzymka była związana nie tylko z przeżyciem duchowym i religijnym. Każdy zwiedzony obiekt oraz każde święte miejsce we Włoszech to cząstka niezwykłej historii. Jest to historia nie tylko samych Włoch, których nowożytne początki sięgają połowy XIX wieku (Ruch zjednoczenia Italii podzielonej na wiele różnych księstw i księstewek  został zainicjowany dopiero w roku 1859, a w marcu 1861 roku ogłoszono powstanie Zjednoczonego Królestwa Włoch). Italia to jednak coś więcej; z uwagi na ogromne dziedzictwo, jakie pozostawiło na jej terenie istnienie Imperium Rzymskiego w czasach antycznych, a następnie dokonujące się w średniowieczu procesy polityczne, społeczne i ekonomiczne, które są jej znaczącą częścią także  współcześnie. Dotyczy to także zwiedzonych przez nas dość licznych zabytków oraz wielu dzieł sztuki, jakie na ziemi włoskiej pozostawiła epoka Odrodzenia i Baroku. Italia to także niezwykle istotna część całej europejskiej kultury i fundament, na której opiera się cywilizacja chrześcijańska. Program pielgrzymki do Italii obfitował nie tylko w zwiedzanie licznych sanktuariów oraz miejsc świętych. Ważnym jego elementem była także sfera kulturowa i historyczna. I choć czasami dawało się we znaki zmęczenie, to zostało ono przesłonięte ogromem wrażeń i pozytywnych refleksji. Bardzo bogaty  program  praktycznie w całości został zrealizowany. 10 dni spędzone na ziemi włoskiej stało się wyjątkowym doświadczeniem duchowym oraz religijnym dla każdego z uczestników.

Piotr Nicpoń

TUTAJ zobaczysz zapis fotograficzny pielgrzymki.