Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP

dn. 11 lut 2017

19 marca 2017

 1.  Dziś obchodzimy odpust parafialny ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP. Są to niejako „imieniny” parafii. Dziś za pobożne nawiedzenie kościoła można uzyskać odpust zupełny, czyli darowanie wobec Boga kary doczesnej za grzechy odpuszczone już co do winy (wyspowiadane i przebaczone). Aby uzyskać odpust należy: godnie przyjąć Komunię św., pomodlić się w intencjach Ojca Świętego („Ojcze nas” i „Wierzę w Boga”) oraz wykluczyć ze swojego życia wszelkie przywiązanie do grzechu nawet powszedniego. Skorzystajmy z łaski jaką daje nam Bóg i przeżyjmy dzień odpustu jak najowocniej.
 2. Dziękuję wszystkim, którzy znaleźli czas na odprawienie rekolekcji wlkp. i przystąpienie do sakr. pokuty i pojednania.
 3. W piątek Droga Krzyżowa o godz. 16.00. Zapraszam wszystkich, którzy jeszcze nie uczestniczyli ani razu w tym nabożeństwie, szczególnie dzieci. Gorzkie Żale odprawimy dziś wyjątkowo po Mszy św. o godz. 9.00.
 4. Krótko o sprawach gospodarczych: Składam serdeczne podziękowanie drogim parafianom za wykonane ostatnio prace na rzecz parafii oraz ofiary składane na tace. Dzięki tym ofiarom, szczególnie z 2-ej niedz. m-ca możemy systematycznie spłacać wykonane prace remontowe i regulować bieżące płatności. W minionym tygodniu przystąpiliśmy do wymiany pokrycia części dachu domu katolickiego od strony parkingu, czyli nad kaplicą – była taka konieczność; pozostałe połaci dachu są jeszcze w dobrym stanie. Odnowiliśmy też częściowo stolarkę okienną domu oraz elewację budynku. Figura Niepokalanej, która stała w oknie balkonowym oddana została do renowacji – powróci, ale już do kościoła na boczny ołtarz. Składam serdeczne Bóg zapłać za pomoc, jaką w tym tygodniu parafia otrzymała ze strony 19 rodzin, które złożyły ofiarę na spłatę prac remontowych w kaplicy przedpogrzebowej.
 5. Intencje mszalne.
 6. Dzisiejszym solenizantom, życzę obfitości Bożych darów i polecam opiece ich patrona, św. Józefa.

 

12.03.2017

 1. W okresie Wielkiego Postu rozważamy MĘKĘ PAŃSKĄ w nabożeństwach Drogi Krzyżowej i Gorzkich Żalów. W najbliższy, rekolekcyjny piątek droga krzyżowa pół godziny przed mszą św. czyli o 16.30.
 2. Dzisiejsza Druga Niedziela Wlk Postu, jak co roku, jest dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami, którzy w 97 krajach głoszę Ewangelię. Ofiary składane dziś do puszki przeznaczone będą na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom w ramach Dzieła Pomocy Ad Gentes. W liście od prowadzących to dzieło czytamy: Niech Chrystus, który docenił „wdowi grosz” błogosławi naszym Darczyńcom i wynagrodzi im szczodrość serca. W tej intencji codziennie modlą się nasi misjonarze, beneficjenci otrzymanej pomocy, Wszystkim składamy z serca płynące „Bóg Zapłać”.
 3. Za tydzień Uroczystość odpustowa ku czci św. Józefa Oblubieńca NMP. Zapraszam wszystkich do udziału w Uroczystej sumie z procesją eucharystyczną wokół kościoła o godz. 12.00. Do udziału w procesji zapraszam wszystkich ministrantów i lektorów, dziewczynki sypiące kwiatki. Członków Żywego Różańca proszę o włączenie się do asysty procesyjnej; Mile widziane są zawsze poczty sztandarowe miejscowych zastępów straży pożarnych.
  O godz. 9.00 będzie odprawiona Msza św. za zmarłych, którzy nosili imię naszego patrona, czyli za Józefów. Po Mszy nabożeństwo Gorzkich Żalów. Zachęcam do skorzystania z łaski odpustu zupełnego, jaką daje kościół. Do patronalnego święta naszej parafii przygotowujemy się poprzez 9-dniową Nowennę do św. Józefa oraz rekolekcje.
 4. Rekolekcje dla dzieci ze SP odbędą się od środy do piątku. W piątek dzieci będą miały spowiedź. Parafialne rekolekcje wielkopostne rozpoczynamy 17 marca, w piątek; sobota to dzień spowiedzi św. i w niedzielę kończymy Uroczystością odpustową. Rekolekcje wygłosi ks. dr Kazimierz Mielczarek, b. rektor WSD i wykładowca teologii duchowości, emerytowany prob. Parafii św. Piotra w Ostrowach nad Okszą. Program zamieszczony jest w gazetce parafialnej, którą rozprowadzają ministranci.
 5. Caritas proponuje nam Paschaliki wielkanocne. Są to małe świece, wzorowane na paschale, które można wykorzystać na liturgii światła w Wielką Sobotę. Mogą one zapłonąć również podczas śniadania wielkanocnego, ozdabiając swym światłem stół rodzinny. Cena 5 zł.
 6. W zakrystii jest do nabycia rodzinne Pismo św. St. i Nowego Testamentu w dużym formacie w okazyjnej cenie 68 zł.
 7. Serdeczne Bóg Zapłać za ofiary złożone dziś na potrzeby naszej parafii oraz wpływające datki na remont kaplicy przedpogrzebowej. W minionym tygodniu wymieniliśmy dziurawe rynny nad kaplicą, a w przyszłym zmierzymy się z zapadniętym dachem od strony parkingu.
 8. Intencje mszalne.

 

5 marca 2017

 1. W minioną środę rozpoczęliśmy Wielki Post – czas pokuty i nawrócenia, czas, który jest szczególną okazją do modlitwy, postu i jałmużny. Zapraszam wszystkich do udziału w wlkpostnych nabożeństwach pasyjnych: Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.00, a Gorzkie Żale w niedzielę po sumie. W Polsce za udział w tych nabożeństwach można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. Caritas rozprowadza skarbonki na jałmużnę wlk dla ubogich. Można je zabrać sprzed ołtarza. Przyniesiemy je jako dar naszego serca w Niedzielę Miłosierdzia.
 2. Dziś zmiana tajemnic różańcowych.
 3. Rekolekcje wielkopostne odbędą się tradycyjnie przed uroczystością św. Józefa: 17, 18 i 19 marca. Wygłosi je ks. dr Kazimierz Mielczarek, b. rektor WSD i wykładowca teologii duchowości. Program zamieszczony jest w nowym numerze Opiekuna. W gazetce znajdziemy także  informacje dot. porządku liturgii Wlk Tygodnia, poświęcenia pokarmów, poświęcenia pól w poszczególnych miejscowościach, terminy mszy św. w kapliczce w Patrzykowie. Poznamy szczegóły z życia obozowego w Dachau, gdzie zginął ks. Wł. Wilczyński oraz historię kościoła w Jankach. Jest ciekawy artykuł nt. miejsca i znaczenia krzyża w życiu Polaków, a także 18-to wieczne relacje dot. kościoła i parafii w Makowiskach. Ponadto statystyki parafialne, złote jubileusze, fotorelacje z ostatnich wydarzeń. Zachęcam do nabywania i dziękuję za ofiary.
 4. Od piątku rozpoczynamy nowennę przed Uroczystością św. Józefa Oblubieńca NMP.
 5. Odwiedziny w domach chorych i starszych wiekiem Parafian będą na początku kwietnia.
 6. Jasnogórskie czuwanie pod przew. Ks. abp Wacława Depo już w najbliższą sobotę.  W zakrystii można wpisać się na listę. Autokar zatrzyma się koło remizy ok. godz. 19.30
 7. Informacje nt. nauk dla narzeczonych znajdują się w gablocie przed kościołem.
 8. Za tydzień druga niedziela m-ca, Msza św. szkolna z kazaniem dla dzieci o godz. 9.00. Taca zbierana na Mszach św. przeznaczona jest na prace remontowe w parafii.
 9. Dziękuję p. A. Matyi za wykonanie metalowego stelarza, w którym jest umieszczona tablica informacyjna o kościele w formie krzyża. Paniom tradycyjnie za posprzątanie kościoła i jego otoczenia.
 10. Bóg zapłać rodzinom, które  złożyły ofiarę na remont kaplicy przedpogrzebowej:  Pewna rodzina z ul. Pajęczańskiej w NG – 50 zł.; rodz. z  ul. Radomszczańskiej – 100 zł., i z Patrzykowa nr 34 – 60 zł.
 11. W ostatnich dniach zakończyliśmy prace w kaplicy przedpogrzebowej …
 12. Za tydzień II Niedziela Wlk Postu. Co roku jest ona dniem modlitwy, postu i solidarności z misjonarzami. W całym kraju zbierana będzie ofiara do puszek na pomoc polskim misjonarkom i misjonarzom w ramach Dzieła Pomocy Ad Gentes.
 13. Zapowiedzi.
 14. Intencje mszalne.

 

26 lutego 2017

 1. Dziś rozpoczyna się Tydzień Modlitw o Trzeźwość Narodu i wyzwolenia z innych nałogów.  W odpowiedzi na apel Komisji Episkopatu Polski ds. Trzeźwości zechciejmy podjąć dobrowolną abstynencję od alkoholu na okres Wielkiego Postu albo na dłuższy czas, dla ratowania ludzi uzależnionych od alkoholu i o ducha trzeźwości w naszej Ojczyźnie i Parafii
 2. W  najbliższą środę Kościół wkracza w okres Wielkiego Postu, który jest czasem nawrócenia, czyli powrotu do Boga i Jego przykazań. W Środę Popielcową obowiązuje post ścisły -możemy spożyć trzy posiłki, ale tylko jeden z nich do syta. Ten post, tzw. ilościowy obowiązuje od 18. r.ż. do rozpoczęcia 60. roku życia, a wstrzemięźliwość od potraw mięsnych obowiązuje wszystkich od 14. roku życia, bez górnej granicy wieku. Pamiętajmy też, że Wielki Post jest okresem pokuty i wstrzymania się od hucznych zabaw i dyskotek. W środę Popielcową msze św. z obrzędem posypania głów popiołem o godz. 9.00 i 17.00 z Nowenną do św. Józefa. W Ładzinie msza rano o 7.45, w Jankach o 15.30.
 3. Zapraszam także do udziału w wlkpostnych nabożeństwach pasyjnych: Droga krzyżowa w każdy piątek o godz. 16.00, a Gorzkie Żale w niedzielę po sumie. Do udziału w drodze krzyżowej szczególnie zapraszam dzieci oraz kandydatów do bierzmowania. Dzieci co tydzień otrzymają jeden element krzyża przestrzennego z kartonu 15.30.do zawieszenia na ścianie.
 4. W 1-szy czwartek tradycyjnie modlitwy o powołania i adoracja Najśw. Sakramentu od. godz. 16.00. Z racji 1-go piątku m-ca okazja do spowiedzi na pół godziny przed drogą krzyżową, czyli od 15.30.
 5. Za tydzień, w 1-szą niedzielę WP na mszy św. o godz. 9.00 dzieci przygotowujące się do I Komunii św. otrzymają książeczki do nabożeństwa. Zapraszam dzieci z rodzicami.
 6. Bóg zapłać rodzinom, które  złożyły ofiarę na cele parafialne:  Pewna rodzina z Czerkies 200 zł. na parking, rodzina z  ul. Radomszczańskiej – 100 zł. na projektor. Na ten sam cel ofiarodawca z ul. Leśnej w Nowych Gajęcicach – 50 zł. oraz  po 100 zł. od rodz. z Czerkies  nr 18 i Ładzina nr 22 z przeznaczeniem na remont kaplicy przedpogrzebowej.
 7. Powoli oddajemy do użytku kaplicę przedp. W przyszłą niedzielę po każdej mszy św. będzie można obejrzeć końcowy efekt prac, które trwają od 3 października. Ostatnio powróciła z renowacji w Cz-wie stara figura P. Jezusa Ukrzyżowanego, mająca ponad 100 lat – była b. zniszczona z ubytkami. Na razie zawiśnie w kaplicy ppg do czasu kiedy zrobiona tam będzie na głównej ścianie mozaika Jezusa Zmartwychwstałego. Mozaikę jeszcze przed wakacjami  wykonają profesorowie ze Szkoły Plastycznej w Cz-wie.
 8. W przyszłą niedzielę ukaże się nowy nr gazetki parafialnej Opiekun.
 9. Zachęcam do czytania Niedzieli, którą rozprowadzają ministranci.
 10. Intencje mszalne

12 lutego 2017

 1.  14 lutego, przypada Święto Świętych Cyryla, mnicha, i Metodego, biskupa – patronów Europy. Przypomina nam ono obowiązek modlitwy za narody Europy, aby pozostały wierne swym chrześcijańskim korzeniom.
 2. Dziękuję dzieciom za przygotowanie dzisiejszej Eucharystii o godz. 9.00.
 3. Przed nami 3-ci piątek m-ca. Msza św. będzie połączona z Koronką do Bożego Miłosierdzia. Modlić się będziemy w intencjach dziękczynno-błagalnych składanych przez cały miesiąc przed ołtarzem Pana Jezusa Miłosiernego, a także w int. dzieci mających w tym roku przystąpić do I Komunii św. Po Koronce  spotkanie z Rodzicami dzieci I-komunijnych /do zabrania foldery z tekstem Koronki w różnych językach/.
 4. Składam serdeczne Bóg zapłać za złożone dziś ofiary, którymi wspieramy bieżące prace remontowe. Dziękuję także  rodzinom, które w ostatnim czasie wsparły budowę przykościelnego parkingu:  Dwie rodziny z Nowych Gajęcic, ul. Leśna nr 23 i 27 po 100 zł.
 5. Zachęcam do lektury prasy katolickiej; ministranci rozprowadzają nowy numer Niedzieli oraz miesięczniki dla młodzieży i inne czasopisma.
 6. Osobom, które biorą udział w Jasnogórskich czuwaniach przed obrazem Matki Bożej dziękuję za piękne świadectwo wiary i modlitwę
 7. W zakrystii można zakupić srebrne medaliki na łańcuszku w różnej wielkości, kształcie i cenie, książeczki do nabożeństwa dla osób starszych oraz naklejki w formie ryby (gr. ICHTIS)
 8. Intencje mszalne

 

5 lutego 2017

 1.  Przeżywamy dziś 1-szą niedzielę miesiąca. Na porannej Mszy św. modlimy się za zmarłych, a członkowie różańca wymieniają tajemniczki z rozważaniami. Dziś przypada liturgiczne wspomnienie św. Agaty, dziewicy i męczennicy. W Tradycji Kościoła wzywano św. Agatę jako patronkę chroniącą od ognia. Do św. Agaty zwracały się kobiety w różnych chorobach, szczególnie zaś w czasie bólu piersi. Z dawien dawna w dzień św. Agaty błogosławiło się chleb i sól, których używano w czasie piorunów i pożarów.
 2. W sobotę, 11 lutego, przypada wspomnienie Najśw. Maryi Panny z Lourdes i Światowy Dzień Chorego..
 3. 11-go dnia każdego miesiąca – także w najbliższą sobotę – odbywa się Jasnogórskie czuwanie przed obrazem Matki Bożej. W programie: Apel Jasnogórski o 21.00 z ks. abp Wacławem Depo, wspólny różaniec i po mszy św. o północy powrót do domu. Autokar zatrzyma się przed remizą strażacką przed 19.30.
 4. Za tydzień taca gospodarcza. Za wszelkie ofiary, którymi wspieramy bieżące prace remontowe składam serdeczne Bóg zapłać. Na dachu plebanii wykonywane są obróbki i wykończenie kominów blachą. W kaplicy przedpogrzebowej trwają ostatnie prace murarsko-wykończeniowe. Trzymamy się wyznaczonego terminu, aby do końca lutego oddać ją do użytku. (Prace rozpoczęliśmy od przeprowadzenia drenażu i izolacji ścian zewn. kaplicy. Następnie wyburzono ściankę działową  wydłużając pomieszczenie o kilka metrów. W głębi kaplicy został przygotowany niewielki pokoik socjalny z toaletą, ale też z miejscem gdzie można usiąść, zrobić herbatę – zwłaszcza gdy czuwanie przy zmarłym odbywa się zimą. W nowej części trzeba było wybrać i wywieźć kilkadziesiąt taczek ziemi, dać wylewki, położyć tynki; rozprowadzono na nowo przewody elektryczne. Powiększone zostały otwory okienne, żeby doświetlić wnętrze. Wprawiono nowe okna. Pamiętamy, że wszystkie ściany w kaplicy były krzywe, wyglądały z nich duże głazy.  W kaplicy nie było też wentylacji. W tej chwili to się zmieniło, pracują dwa systemy wentylacji (grawitacyjny i mechaniczny, który wymienia całe powietrze w ciągu 20 minut). Są już przygotowane nowe drzwi do kaplicy, nowy katafalk i kilka ławek.
 5. Najnowszy numer Niedzieli wspomina zamordowaną w styczniu w Boliwii młodą wolontariuszkę misyjną z Polski – Helenę Kmieć.
 6. Rodziców dzieci I-komunijnych zapraszam na spotkanie w przyszły piętek, 17 lutego na godz. 17.00. W miarę możliwości oboje rodziców. Zauważam, że niektórzy mają problem nawet w niedzielę znaleźć czas, by być z dzieckiem na Mszy św., na próżno też liczyłem, że uda się spotkać po kolędzie. Towarzyszenie dziecku szczególnie w ostatnim roku przygotowania do I Komunii św. jest świętym obowiązkiem rodziców.
 7. W przyszłą niedzielę dzieci szkolne przychodzą na Mszę św. o godz. 9.00.
 8. Intencje mszalne.
 9. Na nowy tydzień życzę wszystkim opieki Bożej i światła Ducha Świętego w podejmowaniu obowiązków.

29 stycznia 2017

 1. W czwartek Kościół obchodzi Święto Ofiarowania Pańskiego, zwane inaczej świętem Matki Bożej Gromnicznej. Gromnica – symbol Chrystusa jest znakiem Bożej obecności w naszym życiu. Msze św. w naszym kościele o godz. 9.00 i 17.00. W Jankach o 10.30, w Ładzinie o 11.30. Poświęcenie gromnic w czasie każdej mszy. (W ub. roku we Mszy popołudniowej uczestniczyło niewiele ponad 30 osób, w tym 3 dzieci! Pytanie: dlaczego tak łatwo dyspensujemy się od udziału we Mszy św. w to maryjne święto?)
 2. Drugiego lutego minie piąta rocznica ingresu Arcybiskupa Wacława Depo do archikatedry Świętej Rodziny w Częstochowie.
 3. Święto Ofiarowania Pańskiego jest również Dniem Życia Konsekrowanego. Pamiętajmy w modlitwie o wszystkich osobach, które poświęciły swoje życie na służbę Bogu i ludziom w licznych zakonach, zgromadzeniach i instytutach świeckich, prosząc szczególnie o dar nowych powołań zakonnych – zwłaszcza z naszej parafii. Jutrzejsza taca przeznaczona będzie na wsparcie zakonów kontemplacyjnych.
 4. Jutro po Mszy wieczornej rozbieramy dekorację Bożonarodzeniową. Potrzebna pomoc ze strony młodzieży.
 5. Z okazji 1-go czwartku m-ca adoracja Najśw. Sakramentu od godz. 16.00
 6. W 1-szy piątek okazja do spowiedzi od godz. 16.00. Po Mszy św. wystawienie Najśw. Sakramentu i Litania do NSPJ.
 7. Spotkanie kandydatów do bierzmowania (chłopcy) odbędzie się w najbliższy piątek o godz. 18.00 w salce na plebanii. Na spotkanie zapraszam wszystkich, także starszych z tzw. grupy pościgowej, którzy przygotowują się w programie indywidualnym.
 8. Dziś, jak co roku w ostatnią niedzielę stycznia obchodzony jest Światowy Dzień Chorych na Trąd.  Choroba Hansena, która atakuje końcówki nerwów i nieleczona prowadzi do trwałego kalectwa, znikła z naszego kontynentu w dwudziestym wieku, ale wciąż na świecie są miejsca, gdzie ludzie dotknięci trądem cierpią i są wykluczani. Co roku zapada na tę chorobę ponad 200 tys. osób, głównie w Indiach. Kościół katolicki prowadzi 561 leprozoriów, czyli szpitali dla trędowatych, najwięcej w Afryce (288) i w Azji (174).
 9. W minionym tygodniu została wykonana podbitka pod zadaszeniem dzwonnicy, zabezpieczono ją siatką, żeby nie gnieździły się tam gołębie. Zostały także wyczyszczone dzwony. Dziękuję p. W. Koperze z firmą za wykonanie tych prac.
 10. W zakrystii można zakupić srebrne szkaplerze na łańcuszku w cenie 35 zł., różańce dla dzieci w ładnym etui oraz obrazy MB Częstochowskiej, Jezusa Miłosiernego i inne (np. Chrystusa Króla, św. Floriana i z Aniołem Stróżem)
 11. Wyjeżdżający na pielgrzymkę do Włoch proszeni są o wpłatę 2-ej raty w wysokości 650 zł. do 15 lutego.
 12. Zmarł ks. Edward Bojarski, prob. parafii pw. św. Józefa Robotnika w Popowie. Pogrzeb w poniedziałek o godz. 14.00.
 13. Intencje mszalne.
 14. Sprawozdanie z kolędy.

 

 

 

 

 

«

UROCZYSTOŚĆ ODPUSTOWA KU CZCI ŚW. JÓZEFA OBLUBIEŃCA NMP

»