Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Nie pozwólcie ograbić się z radości i marzeń!

dn. 29 lip 2016

„Jezus Chrystus stawia nam wyzwania, zachęca nas i pomaga powstawać, gdy uważamy się za przegranych”

– tymi i podobnymi słowami zwracał się dziś do młodych uczestników ŚDM zgromadzonych na krakowskich Błoniach papież Franciszek. Młodzież z całego świata przeżywa w tych dniach prawdziwe święto wiary pod przewodnictwem Piotra naszych czasów. Wcześniej, we wszystkich polskich diecezjach goście z zagranicy przygotowywali się do tego wydarzenia uczestnicząc wespół z  polską młodzieżą w bogatym programie duchowo-rekreacyjno-kulturalnym. Przebywający w dekanacie Pajęczańskim młodzi Francuzi odwiedzili m.in. Dom Seniora „Kalinka” w Patrzykowie. Radość, jaką ich przyjazd sprawił pensjonariuszom, potwierdza dyrekcja i opiekunowie:
„Od pierwszej chwili od przyjazdu młodzieży z Francji do nas nie było żadnych barier, nawet problemy językowe rozwiały się w ogólnej radości i życzliwości. Zaskoczyła nas otwartość i wrażliwość młodzieży oraz pełne troski zainteresowanie pensjonariuszami, ich życiem i chorobą. Dzień ten pełen wrażeń pozostanie na zawsze w naszej pamięci i w naszych sercach. Przeżyliśmy wspaniałe chwile śpiewając i rozmawiając, a wspólny śpiew brzmiał aż w Makowiskach”

as d df fs indeks3w indeksd www rr

Historia ŚDM

Światowe Dni Młodzieży jest to międzynarodowe święto ludzi młodych, którzy wraz ze swoimi biskupami, duszpasterzami oraz Papieżem spotykają się wspólnie w jednym miejscu aby wyznać wiarę w jedynego Pana Jezusa Chrystusa.

Pomysłodawcą ŚDM był św. Jan Paweł II, a po jego śmierci wielkim orędownikiem tych Dni stał się Papież Benedykt XVI.

Jan Paweł II spotykał się z młodzieżą w Rzymie (w latach 1984, 1985, 2000), Buenos Aires (w 1987 r.), Santiago de Compostela (w 1989 r.), Częstochowie (1991), Denver (1993), Manili (1995), Paryżu (1997) oraz w Toronto (w 2002 r.).

Papież Benedykt XVI przewodniczył ŚDM w Kolonii (2005 r.), Sydney (2008 r.) i w Madrycie (2011 r.).

Papież Franciszek spotkał się z młodzieżą w Rio de Janeiro w 2013 r., a teraz przewodniczy spotkaniu młodych w Krakowie.

«

Nie pozwólcie ograbić się z radości i marzeń!

»