Dziś jest sobota, 20 lipca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Czesław, Fryderyk

Bramy Miłosierdzia otwarte

dn. 30 kwi 2016

W związku z trwającym Nadzwyczajnym Jubileuszem Miłosierdzia, abp Wacław Depo, metropolita częstochowski, jeszcze w minionym roku ogłosił dekret, który ustanawia kościoły jubileuszowe w archidiecezji częstochowskiej w Roku Świętym Miłosierdzia. Rok Święty Miłosierdzia rozpoczął się 8 grudnia ub. roku, w uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny, a zakończy się 20 listopada 2016 r., w uroczystość Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata. Właśnie 8 grudnia papież Franciszek otworzył w Bazylice św. Piotra w Watykanie Drzwi Święte, które stały się Bramą Miłosierdzia, a 13 grudnia (III Niedziela Adwentu) Drzwi Święte zostały otwarte w innych papieskich bazylikach w Wiecznym Mieście, a także we wszystkich kościołach lokalnych na świecie. W naszej archidiecezji są nimi:

 1. BAZYLIKA ARCHIKATEDRALNA ŚWIĘTEJ RODZINY W CZĘSTOCHOWIE
 2. SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY CZĘSTOCHOWSKIEJ NA JASNEJ GÓRZE
 3. BAZYLIKA ŚW. APOSTOŁÓW PIOTRA I PAWŁA W ZAWIERCIU
 4. SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO W CZĘSTOCHOWIE (DOLINA MIŁOSIERDZIA)
 5. ARCHIDIECEZJALNE SANKTUARIUM PASYJNO-MARYJNE KALWARYJSKIEJ MATKI ZAWIERZENIA NA KALWARII W PRASZCE
 6. SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY MATKI MIŁOSIERDZIA WE MSTOWIE
 7. SANKTUARIUM KRZYŻA ŚWIĘTEGO W RĘKSZOWICACH
 8. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ LEŚNIOWSKIEJ
 9. SANKTUARIUM MIŁOSIERDZIA BOŻEGO I ŚWIĘTEGO KRZYŻA W ZAWIERCIU-BLANOWICACH
 10. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ W GIDLACH
 11. SANKTUARIUM MATKI BOŻEJ BĘCZKOWICKIEJ – OBLUBIENICY DUCHA ŚWIĘTEGO POCIESZYCIELA W BĘCZKOWICACH
 12. SANKTUARIUM NAJŚWIĘTSZEJ MARYI PANNY POCIESZENIA W WIELUNIU
 13. KOLEGIATA ŚW. LAMBERTA W RADOMSKU
 14. KOŚCIÓŁ P.W. ŚW. FAUSTYNY W CZĘSTOCHOWIE

Warunki zyskania odpustu

I. Stałe

1. przystąpienie do sakramentu pokuty (trwanie w stanie łaski uświęcającej);
2. przyjęcie Komunii św.;
3. modlitwa według intencji Ojca Świętego;
4. wykluczenie przywiązania do wszelkiego grzechu nawet lekkiego.

II.  Czyny obdarzone odpustem w Roku Miłosierdzia następujące

1. Wszyscy wierni mogą zyskać odpust zupełny odbywając pielgrzymkę do Drzwi Świętych otwartych w Bazylikach papieskich w Rzymie, w każdej Katedrze oraz kościołach wyznaczonych przez Biskupa Diecezjalnego. „Ważne jest, aby ten moment był połączony przede wszystkim z Sakramentem Pojednania i uczestnictwem we Mszy św. oraz refleksją nad miłosierdziem. Konieczne będzie, by tym celebracjom towarzyszyło wyznanie wiary i modlitwa za mnie – prosi Ojciec Święty – oraz w intencjach, które noszę w sercu dla dobra Kościoła i całego świata” (List Misericordiae Vultus).
2.  Osoby, które z różnych powodów nie będą mogły udać się do Świętych Drzwi, zwłaszcza chorzy, starsi i samotni mogą zyskać odpust zupełny poprzez przyjęcie Komunii św. lub uczestniczenie we Mszy św. i w modlitwie wspólnotowej, również za pośrednictwem różnych środków przekazu. Zatem osoby, które nie będą miały okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.
3.  Więźniowie mogą zyskać odpust zupełny w kaplicach więziennych, „a kiedy będą przechodzili przez drzwi swojej celi, kierując myśli i modlitwę do Ojca, niech za każdym razem ten gest oznacza dla nich przejście przez Drzwi Święte” (List). Więźniowie, którzy nie będą mieli okazji przyjąć Komunii św., mogą uzyskać odpust zupełny mając duszę wolną od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu i budząc w sobie intencję spełnienia zwykłych warunków, gdy tylko będzie to możliwe.
4.  Każdy wierny, który sam wykona jeden lub kilka uczynków miłosierdzia co do ciała i duszy także może zyskać odpust zupełny, spełniając równocześnie stałe warunki uzyskania odpustu. Koniecznie w tym przypadku trzeba jednak spełnić warunki stałe.

 

«

Bramy Miłosierdzia otwarte

»