Dziś jest piątek, 29 marca 2024 roku.
Imieniny obchodzą dziś: Viktoryn, Helmut

Dom Parafialny

Dom Katolicki w Makowiskach został wybudowany z inicjatywy ks. Władysława Wilczyńskiego i ówczesnego dziedzica Władysława Meyera. Wykonanie projektu zlecono radomszczańskiemu architektowi Włodzimierzowi Musze, który wcześniej zaprojektował m.in. budynek ratusza w Radomsku (1922 r.). Projekt został oddany w roku 1931, a do budowy przystąpiono jesienią 1933. Realizację wspierał specjalnie powołany Komitet Kościelny w osobach: Michała Rabiniaka, Ignacego Trzebskiego, Franciszka Koperskiego i innych. Nowy budynek został poświęcony w roku 1938 przez ks. mgr Wacława Stępnia. Uroczystość ta była połączona z poświęceniem sztandaru Katolickiego Stowarzyszenia Młodzieży Męskiej. W latach 1941-45 budynek był poddany dewastacji na tyle, że zniszczenia (podłogi i dach) oszacowano po wojnie na 140000 zł. Po zakończeniu wojny pokryto na nowo dach, uzupełniono podłogi, wybudowano scenę, oddano do użytku trzy dalsze mieszkania. Agregat z dynamomaszyną zaopatrywał budynek w światło elektryczne.

Obecnie w piwnicach domu mieści się kaplica przedpogrzebowa. W innej części przygotowano pomieszczenia dla młodzieży, m.in. siłownię i salę do gier. Duża sala z kuchnią pozwala na organizowanie okolicznościowych przyjęć.

 

Z DZIEJÓW DOMU KATOLICKIEGO W MAKOWISKACH
Zofia Cocyk

Dom parafialny nazywany prowszechnie organistówką, został wybudowany przed II wojną światową. W czasie wojny znajdował się w nim sklep, w którym można było kupić artykuły pierwszej potrzeby. Sklep prowadzili p. Browarscy, którzy po zakończeniu wojny wyprowadzili się do Wilkowiecka. Owczesny proboszcz, ks. Franciszek Olek, wynajął dwa pomieszczenia od strony południowej rodzinie Józefa i Józefy Ścigałów, którzy również prowadzili sklep. W niewyjaśnionych okolicznościach dnia 16 grudnia 1945 roku małżeństwo Ścigałów zostaje zamordowane przez nieznanych sprawców. Dochodzenie prowadzone przez Milicję Obywatelską nie przyniosło żadnych rezultatów. W innych pomieszczeniach domu mieszkała rodzina Edmunda i Apolonii Eksnerów, która niedługo po tej grudniowej tragedii wyprowadziła się na ul. Polną w Makowiskach. Pod koniec lat 40-tych mieszkanie w domu parafialnym wynajęli Stefan i Honorata Lebiodowie, którzy w prowadzonym przez siebie sklepie sprzedawali wyroby wędliniarskie własnej produkcji. Inne mieszkanie zajmował natomiast organista Franciszek Ryszka z żoną i synem.

W sali domu parafialnego odbywały się zabawy taneczne organizowane przez Ochotniczą Straż Pożarną w Makowiskach, której naczelnikiem był ks. Franciszek Olek oraz imprezy związane z zakończeniem roku szkolnego. Tam też odbywały się próby orkiestry dętej, która powstała z inicjatywy ks. proboszcza. Wielokrotnie w domu parafialnym wystawiane były jasełka. Stroje dla aktorów grających króla Heroda, pana Twardowskiego czy tańczących „krakowiaka” były wypożyczane z teatru w Krakowie.

Od chwili, kiedy władze PRL-u rozpoczęły otwartą walkę z Kościołem, nie można już było organizować tam żadnych imprez. Ostatnie jasełka wystawione były w czasie, gdy proboszczem w Makowiskach był ks. K. Bednarski. Odbywały się więc tylko zabawy strażackie, ewentualnie Komitetu Rodzicielskiego szkoły. Straż w ten sposób pozyskiwała środki na budowę remizy, którą ukończono pod koniec lat 50-tych i tam przeniesiono organizację zabaw i innych imprez.

W pomieszczeniach zwolnionych przez p. Lebiodów odbywały się lekcje religii, które już wtedy nie mogły odbywać się w szkole, natomiast organista, p. Ryszka, po przejściu na emeryturę, wyprowadził się z rodziną do Pajęczna. Przez krótki czas mieszkał tam nowy organista, p. Szczerba, zatrudniony przez ks. Mądrego.

Po śmierci ks. Fr. Olka do Makowisk przybył pierwszy wikariusz – ks. Kańtoch, który zamieszkał w domu parafialnym. Również kolejni księża wikariusze mieszkali tam aż do ukończenia nowej plebanii.

Ks. Stanisław Ładocha przeprowadził remont domu przystosowując go do urządzania małych przyjęć rodzinnych. Odbyły się tutaj m.in. przyjęcia z okazji prymicji ks. Karola Garbca i ks. Mariusza Mruszczyka.

DSC_0818 

Zapisz

Zapisz